Филип Сејмор Хофман – живот низ слики

Селекција на фотографии кои ја прикажуваат богатата кариера на оскаровецот Филип Сејмор Хофман. Американскиот актер и режисер Хофман (46) вчера беше пронајден мртов во својот дом, а причината за смртта најверојатно е предозирање од дрога, пренесуваат американските медиуми. Актерот е добитник на Оскар за главната улога во филмот “Capote” – 2005, каде што ја толкува улогата на контроверзниот писател Труман Капоте, а има освоени уште три номинации за Оскар, како и многу други филмски награди.

Филип Сејмор Хофман, десно, во една од неговите први филмски улоги во филмот Мирисот на жената (1992)

Филип Сејмор Хофман, десно, во една од неговите први филмски улоги во филмот Мирисот на жената (1992)

Од лево кон десно: Никол Ари Паркер, Барт Рејнолдс, Вилијам Х. Мејси, Марк Волберг, Џулиан Мур, Џон Рајли и Хофман во „Буги најтс“ (Boogie nights - 1997)

Од лево кон десно: Никол Ари Паркер, Барт Рејнолдс, Вилијам Х. Мејси, Марк Волберг, Џулиан Мур, Џон Рајли и Хофман во „Буги најтс“ (Boogie nights – 1997)

Џад Лоу и Хофман во филмот „Талентираниот г-дин Рипли“ (1999)

Џад Лоу и Хофман во филмот „Талентираниот г-дин Рипли“ (1999)

Хофман и Роберт Де Ниро во филмот „Безгрешни“ (1999)

Хофман и Роберт Де Ниро во филмот „Безгрешни“ (1999)

Хофман во улогата на музичкиот критичар Лестер Бенгс во „Речиси славни“ (2000)

Хофман во улогата на музичкиот критичар Лестер Бенгс во „Речиси славни“ (2000)

Хофман во улогата за која доби оскар во филмот „Капоте“ (2005)

Хофман во улогата за која доби оскар во филмот „Капоте“ (2005)

Хофман исто така освои БАФТА награда за најдобар актер како и Златен Глобус за оваа улога

Хофман исто така освои БАФТА награда за најдобар актер како и Златен Глобус за оваа улога

Хофман и Рис Видерспун со нивните оскари

Хофман и Рис Видерспун со нивните оскари

Хофман и Лора Лини во филмот „Дивјаците“ (2007)

Хофман и Лора Лини во филмот „Дивјаците“ (2007)

Мерил Стрип и Хофман во филмот „Сомнеж“ (2008)

Мерил Стрип и Хофман во филмот „Сомнеж“ (2008)

Хофман и Џорџ Клуни на Лондонскиот филмски фестивал во 2011 година

Хофман и Џорџ Клуни на Лондонскиот филмски фестивал во 2011 година

Хофман и Рејчел Адамс во филмот „Најпосакуваниот човек“, кој треба да излезе годинава

Хофман и Рејчел Адамс во филмот „Најпосакуваниот човек“, кој треба да излезе годинава

Хофман на Санденс филмскиот фестивал во Јута, минатиот месец

Хофман на Санденс филмскиот фестивал во Јута, минатиот месец

Извор: Гардијан