„Ѕидот на лагите“ – јавен мозаик со сите лажни изјави на Трамп, по втор пат изложен во Њујорк

Мозаик од околу 20.000 лаги на претседателот Доналд Трамп е поставен во Сохо, Менхетн, откако претходно оваа недела беше уништен од вандали на оригиналната изложба.

Јавната инсталација „Ѕид на лаги“ личи како куп од шарени лепенки, но лагите се всушност сортирани по боја. Муралот е долг 30 метри. Изложени се сите лажни или погрешни изјави на Трамп од почетокот на неговиот мандат, а тие претходно биле проверени како факти од страна на алгоритмот на Вашингтон пост.

Мозаикот најпрво бил изложен во Бруклин, пред просториите на независното радио „Слободен Бруклин“ во Бушвик, но делото било вандализирано со про-Трамп слогани како „Гласај за Трамп или умри“, „Стој позади или стој со нас“, што беше претседателската порака до групата „Proud Boys“ за време на првата дебата со демократскиот ривал Џо Биден.

„Гледано од далечина, мозаикот личи хаотично, можеби и како метафора за последниот претседателски мандат. Но кога ќе се приближите, можете да ги прочитате лагите една по една. Тие се наредени хронолошки и сортирани по бои. Има посебна боја за лагите за коронавирусот, Русија, имиграцијата, климатската состојба и работните места. Па така, кога повторно ќе се оддалечите, можете да го забележите повторувањето на Трамп.“, изјавил уметникот од Бушвик, Фил Бјулер.

Делото е соработка помеѓу Бјулер и Том Тени, главниот уредник на радиото „Слободен Бруклин“.

Уништениот „Ѕид на лаги“ се’ уште е изложен на неговата оригинална локација.

 

View this post on Instagram

 

#Repost @bk_reader • • • • • • Lower Manhattan They tried to bring down the ‘Wall of Lies’ but the wall came back even bigger. 💪 ➡️ Vandals who covered Bushwick’s ‘Wall of Lies’ with ‘Vote Trump or Die’ and a Proud Boys call will be disappointed to see a new wall has been built with GoFundMe money, and it’s twice as long as the original. The new wall displaying more than 20,000 false or misleading claims made by President Trump over the past four years has been unveiled in Manhattan. For details on the grand opening tomorrow, click the link in bio. The old wall, now defaced, will remain up on Grattan St. @radiofreebk @koshadillz #walloflies #brooklyn #brooklynnews #bklyn #proudboys #bushwick #bushwickbrooklyn #election2020

A post shared by Radio Free Brooklyn (@radiofreebk) on

Извор: Huffington Post