Дванаесетгодишно момче заработи 290.000 фунти за време на распустот

12-годишниот Бенџамин Ахмед од Лондон заработи околу 290.000 фунти за време на училишниот распуст откако создаде серија пикселирани уметнички дела наречени „Чудни китови“ и продаде уникатни виртуелни токени, пренесува BBC.

Со уникатни виртуелни токени, уметничкото дело може да се „токенизира“ за да се создаде дигитален сертификат за сопственост што може да се купи и продаде. Тие генерално не му го даваат на купувачот вистинското уметничко дело или негово авторско право.

Ахмед ја чува својата заработка во форма на етериум – криптовалута во која тие беа продадени.

Ова значи дека тие би можеле да се зголемат или намалат во вредност и нема резервна копија од властите доколку дигиталниот паричник во кој ги држи е хакиран или компромитиран.

Тој никогаш немал традиционална банкарска сметка.

Соучениците на Бенџамин се уште не се свесни за неговото новопронајдено крипто богатство, иако има снимено видеа на Јутјуб за своето хоби, во кое ужива заедно со пливањето, бадминтон и теквондо.

„Мојот совет до другите деца што можеби сакаат да влезат во овој простор е да не се присилувате да кодирате, можеби затоа што ве притискаат врсниците – исто така ако сакате да готвите, гответе, ако сакате да танцувате, танцувајте, само направете го тоа најдобро што можете “, рече тој.

Таткото на Бенџамин, Имран, развивач на софтвер кој работи во традиционални финансии, ги охрабри Бенџамин и неговиот брат, Јусеф, да започнат со кодирање на возраст од пет и шест години.

Децата имале предност од силна мрежа технолошки експерти да повикаат совет и помош – но тој е крајно горд на нив. Тие имаат вежби за кодирање по 20 или 30 минути дневно – вклучително и на одмор.

„Чудни китови“ е втората дигитална уметничка колекција на Бенџамин, по претходниот серијал инспириран од „Мајнкрафт“, кој се продаваше помалку.

Овој пат, тој црпеше инспирација од добро позната пикселирана слика од „мем“ на кит и популарен стил на дигитална уметност, но ја искористи својата програма за да создаде комплет од 3.350 китови налик на емотикон.

Бенџамин веќе работи на својата трета колекција на тема суперхерои.

Имран е „100% сигурен“ дека неговиот син не прекршил закон за авторски права и ангажирал адвокати да ја „ревидираат“ неговата работа, како и да добие совети како да ги заштити сопствените дизајни.

Светот на уметноста е поделен во однос на сегашниот тренд на уникатни виртуелни токени.

Уметниците велат дека тие се корисна дополнителна алатка за приходи. Но, постои и скептицизам дали тие се реална долгорочна инвестиција.