Девојка дели бесплатна марихуана низ Америка

„Самовила“ минатиот викенд делела бесплатна марихуана низ улиците на Сиетл, со цел да го подобри расположението на луѓето во градот, објави магазинот „Тајм“.

Девојка дели бесплатна марихуана низ Америка

Сепак, според весникот, „самовилата“ и не е некое волшебно суштество, туку станува збор за 23-годишната Јени Слејд, која шета низ градовите во САД и на разни места остава летоци со разни пораки, на кои има залепено и мало количество марихуана, пренесе МИА.

Слејд, која потекнува од Калифорнија, пред неколку месеци истото го направила и во Њујорк, што наишло на добри реакции, па одлучила да продолжи со таквата пракса.

– Мислам дека луѓето се малку загрижени затоа што ова е нешто ново. Сомнителни се. Но, тоа е вистинска „трева“ и не е ништо опасно во прашање, изјави Слејд.

Минатиот викенд таа во Сиетл поделила 40 пакетчиња марихуана.