Десетте најпребарувани песни на Шазам за 2016 година

„Cheap Thrills“, хитот на Сиа и Шон Пол е песната која најголем број корисници на апликацијата за препознавање на музика Шазам ја пребарувале во 2016 година.

Веднаш по неа се „This Girl“ на Kungs vs Cookin’ On 3 Burners и „Faded“ на Алан Вокер.

Од сите музичари, најчесто биле пребарувани песни од канадскиот рапер Дрејк.

Најбарана рок песна била „Hymn For The Weekend“ на Coldplay, а „Starboy“ на The Weeknd е најпребаруваната аренби песна изминатата година.

Откако беше лансирана, Shazam е преземена повеќе од милијарда пати, а се користи околу 20 милиони пати на ден.

Другите најпребарувани песни на апликацијата годинава се:

Sia – „Cheap Thrills“

Kungs vs Cookin’ On 3 Burners – „This Girl“

Alan Walker – „Faded“

Mike Posner – „I Took A Pill In Ibiza (Seeb Remix)“

Twenty One Pilots – „Stressed Out“

Lukas Graham – „7 Years“

The Chainsmokers Feat. Daya – „Don’t Let Me Down“

Imany – „Don’t Be So Shy (Filatov & Karas Remix)“

DNCE – „Cake By The Ocean“

Justin Bieber – „Love Yourself“