Дерек Шовин прогласен виновен за смртта на Џорџ Флојд

Судот го прогласи за виновен поранешниот полицаец во Минеаполис Дерек Шовин за убиството на Џорџ Флојд, чија смрт минатата година предизвика протести против расната неправда, пишува Financial Times.

Судскиот процес се вртеше околу две прашања: дали употребата на сила на Шовин била оправдана и прецизната причина за смртта на Флојд.

Шовин беше прогласен за виновен по сите три обвиненија, со можна казна затвор до 40 години. Конечното судење ќе се одржи за осум недели.

„Денешната пресуда не би ја нарекол правда, бидејќи правдата подразбира вистинско враќање. Но, е одговорност, што е првиот чекор кон правдата “, рече Кит Елисон, јавен обвинител од Минесота.

Судењето во Минеаполис беше еден од најгледаните американски судски случаи во последните неколку години и се случи во време на повици за поголема отчетност откако полицијата уби црнци при извршување на своите должности.

Во мај минатата година, Шовин го држеше Флојд повеќе од девет минути за врат со свето колено додека го апсеше за наводна употреба на фалсификувани 20 долари.

Семејството на Флојд одржа прес-конференција веднаш по објавувањето на пресудата, каде им се придружи Ал Шарптон, активист за граѓански права и нивниот адвокат Бенџамин Крамп.

„Се чувствувам олеснето денес што конечно имам можност да се надевам дека малку ќе спијам“, рече Филонис Флојд, братот на Џорџ.

Градот очекуваше протести без оглед на одлуката на жирито. Владиниот центар е забарикадиран со ограда со жица уште од март. Националната гарда го зголеми бројот на војници во метро областа по немирите од минатата недела во северното предградие, откако полицијата застрела 20-годишен црнец.