Данскиот филм „Застарениот случај Хамарскјелд“ вечерва го затвора „Киненова“

Со доделување на наградите и проекција на „Застарениот случај Хамарскјелд“ во режија на Мадс Бругер, вечерва завршува официјалниот дел од програмата на филмскиот фестивал „Киненова“.

Филмот говори за еден од најважните и најценети шведски политичари Даг Хамарскјелд за кого се смета дека му е извршен атентат, а овој автор имал сила и храброст да го отвори повторно овој случај со лични истражувања и да донесе на виделина една вешто сокриена вистина со својот брилијантен и наградуван документарен филм.

Данскиот режисер Мадс Бругер и шведскиот приватен детектив Јеран Бјоркдал се обидуваат да ја решат мистеријата околу мистериозната смрт на Даг Хамарскјелд, кој заедно со поголемиот дел од екипажот загина во авионска несреќа. Како се развива истрагата, така случајот стар повеќе од 50 години добива нова димензија и открива криминал многу поголем од убивањето на тогашниот генерален секретар на ОН.

Проекцијата е во 20 часот во Кинотека.

Претходно публиката ќе може да погледне уште едне филм од Јесим Устаоглу, турска режисерка која годинава е член на жирито на „Киненова“ и чии филмови беа прикажани во програмата „Посветено на…“.

Во 18 часот во Кинотека на Македонија ќе биде прикажан филмот „Пандорината кутија“. Кога старата Нусрет заболува од Алцхајмерова болест, тоа е аларм за нејзините три деца да дојдат во местото каде се родиле и израснале и да ја донесат во Истанбул за да се грижат за неа. Во тие моменти Пандорината кутија се отвора и на површина излегуваат сите сеејни тајни. Филм кој ги воодушеви сите на прњстижниот фестивал во Сан Себастијан, а критичарите во написите ја спореди филозофијата на режисерката Устаоглу со големите мислители на 20 век, Хајдегер и Дерида.

Во следните неколку дена ќе биде прикажана унгарската кинематографија, како и реприза на „Медена земја“ која е закажана за во недела (13 октомври) во 18 часот.