Д фестивал викендов во Дојран, ќе настапат повеќе од 50 музички ѕвезди

Викендов, од 12-ти до 14-ти јули во Дојран ќе се одржува Д Фестивал, единствениот музички фестивал на отворено кај нас со тридневна, богата програма и фестивалски камп. Со повеќе од 50 музички ѕвезди на шест музички бини и над 100 уметници и креативци кои ќе земат учество во бројните активности, перформанси и работилници кои ќе се одвиваат низ дваесетина различни зони на Д Фестивал, комплетирана е програмата за деветтото по ред и досега најголемо издание на Фестивалот.

За официјалното отворање на годинешниот Д Фестивал, во петок, 12-ти јули задолжени се извонредните музички ѕвезди кои ќе настапат на главната бина, а во таа листа се запишуваат: врвниот уметник на македонската електронска музичка сцена Кирил Џајковски, со настап во живо и придружуван од вокалистот „Lion D“ и омилената на македонската публика TK Wonder. Oд светската сцена премиерно пред македонската публика доаѓаат Ofenbach – париското хит дуо кое ги покори топ листите ширум светот, потоа најпочитуваното име на македонскиот андерграунг хип-хоп Страјк, како и хрватскиот музичар и автор на најслушаните хип-хоп песни во целиот регион, Vojko V.  Истиот ден, на втората по големина фестивалска бина „Mosquito stage“ позиционирана во срцето на ПлоштАРТ зоната и во непосредна близина на фестивалскиот камп, ќе настапат македонските RIB, Disease, Fiction, но и уникатниот номадски бенд со бунтовен стил и див ритам Sidi Wacho.

Во програмата на „Lake awake“ бината, омилената локација на фестивалските посетители за дочек на изгрејсонце покрај прекрасното Дојранско крајбрежје, а која во петокот вечерта ја предводи еден од најдобрите псајтранс и прогресив транс диџеи и продуценти на светската сцена Captain Hook, придружуван од македонските претставници на транс жанрот Triangulum, Forma и Djantrix.

Во музичкиот храм „Church stage“ на првиот фестивалски ден публиката ќе има прилика да ужива во настапот на виртуозот на рајските инструменти канун и саз, и композитор на музика зa култни театарски претстави – Џенгиз Ибраим. Новитет на Д Фестивал оваа година се уште две музички бини „Smooth stage“ резервирана пред сѐ за новите имиња на домашната музичка сцена, на која во петок ќе настапат Дактили, Misanthrope и S.A.M., а каде што како резидент диџеј секоја вечер, чест да ја затвори програмата на оваа бина ќе има Диџеј Чарли, но и новото „Silent disco“ каде забавата за најжешкиот подиум во петок ќе ја лансираат тројца диџеи истовремено: Мартин Антена 5, Никола Лошковски и Emily.

Саботната вечер, 13-ти јули на главната бина ќе имаме ексклузивна можност да погледнеме уште еден премиерен настап од светската музичка сцена и тоа на „bass“ суперѕвездите и трикратни сопственици на Beatport наградите за најдобар d’n’b состав Noisia, но и светскиот хитмејкер Mahmut Orhan, моќните претставници на музичката авангарда Дисциплина кичме и Фолтин. Најголемото изненадување на новата хрватска алтернативна сцена, бендот Porto Morto и одличните македонски музички имиња Паркети, Zeebomb и Нешо Авторизација во саботата ќе настапат на „Mosquito Stage“. „Lake Awake“ бината оваа вечер е посветена на електронската техно сцена која ќе ни ја претстават светската ѕвезда Tom Novy и докажаните македонски диџеи Никифор и FLOODER. На „Ccurch stage“ во сабота ќе настапи гитарскиот великан Влатко Стефановски со акустичен настап. На „Smooth Stage“ пак забавата за фестивалската публика започнува веќе во 11 часот претпладне со настапите на Short fuse hero, Disclass и екипата на Bass Lab, а сѐ до раните утрински часови ќе се танцува на подиумот на „Silent Disco“ каде што во воведот во третиот ден на фестивалот ќе го донесат диџеите Алек Бошковиќ, Игор Радошевиќ и Милан Серафимов.

Третиот и последен фестивалски ден, во недела, 14-ти јули ќе ни ги донесе настапите на извонредната пејачка и текстописец која ја нарекуваат и постмодерна Били Холидеј, секогаш инспиративната Hindi Zahra, една од водечките џез/хип-хоп вокалистки, феноменалната Akua Naru, еден од најзначајните метал бендови во светот, грајндкор пионерите Napalm Death и ска-панк бандата која се потпишува зад најпозитивната концертна атмосфера која сме ја искусиле на домашната сцена Суперхикс на главната бина.

На Mosquito Stage ќе го погледнеме извонредниот музичко-театарски перформанс Црнила Ремикс, настапите на Bon Praskiza, Donplaya и Prince$$ Donatsu од трап колективот MvrSvr, Александар Велики и Blend Mishin  & Roots Evolution. „Lake Awake“ бината пак, во неделата прераснува во Shake D lake stage на која пристигнува најсилната екипа од Bassivity, водечката хип-хоп куќа во регионов, Fox, Surreal и Kuku$, а на која во улога на домаќини Shorty P и Irie Scratch ја носат една од најактуелните скопски журки Thursday Shake. Уште една театарска претстава овој ден ќе погледнеме во „Church stage“ каде што театарската трупа на Aртопиа ќе ја изведе популарната „Да го поздравиш и да ми го бациш“.

Неделата е збогатена и со новиот програмски концепт „FAMILY DAY“, не само за децата туку за сите кои сè уште знаат да се радуваат како деца! Во рамки на оваа програма која не знае за граници кога е возраста во прашање, на Smooth Stage со свој настапи ни гостуваат 5+ БЕНД од телевизиската серија „5+ Фамилија“ и шоуто на Дарко Ѓурчиновски и Кристиан Шопов. За Family Day на Д Фестивал во Дојран ќе се продаваат и т.н. „Д Фамилија“ билети со симболична цена од 200 денари, а кои на посетителите ќе им овозможат пристап во програмата од 9:00 до 21:00 часот.

Програмата вклучува и бројни работилници, изложби, дебати и перформанси во ПлоштАрт, бесплатна дневна програма на „Lake Awake“ бината, базар на уметнички дела и ракотворби, многу различни атрактивни фестивалски зони исполнети со забавни предизвици, наградни игри, чил-аут катчиња и три дена исполнети со креативност и уметност во единствената тридневна фестивалска авантура кај нас.

Сите оние кои допрва ќе ги купуваат своите билети, организаторите ги советуваат да го сторат тоа најдоцна до 10-ти јули да го искористат последниот контингент од билетите со промо цени кои изнесуваат 800 денари за 4-дневен билет без кампување, односно 850 денари со кампување.