„Чиста сметка долга љубов“ – објавен првиот сингл на бендот „Барбарела“

Составен од познати македонски музичари, бендот „Барбарела“ деновиве го издаде својот прв сингл „Чиста сметка долга љубов“, како најава за она што допрва ќе следува од овој музички проект. Дел од бендот се Александар Ристовски Принц ( гитара и вокал) , Дарко Тасев ( гитара) , Виктор Филиповски (тапани) и Јане Тодороски (бас).

барбарела

„Проектот „Барбарела“ во овој состав функционира од ноември 2013 година. Причината што дури сега, цела една година по формирањето на бендот го објауваме првиот сингл „Чиста сметка долга љубов“, е тоа што напорно се работеше на материјалот кој допрва треба да излезе . Има повеќе од дваесет авторски песни,  дел од нив се нови, а дел и се веќе познати на публиката ( песните од Принц) , но се со нов аранжман и приспособени за изведување во живо со две гитари, бас и тапани, бидејќи тоа е и целта на секој еден бенд“, велат од „Барбарела“ за Радио МОФ .

Името на бендот доаѓа од СФ филмот „Барбарела“ на Roger Vadim со Jane Fonda , кој официјално излегува на 10 октомври 1968 година.  Видеото со новиот сингл на „Барбарела“ погледнете го во продолжение.