Цената на биткоинот надмина 50.000 долари

Биткоинот надмина вредност од 50.000 долари откако виртуелната валута почна да расте по неколкумесечниот пад, покажуваат податоците од CoinDesk.

Ова првпат биткоинот да достигне толкава пресвртница од 15 -ти мај. Сродните валути на биткоинот исто така напредуваа – Етериумот порасна за повеќе од 3%, додека доџкоинот порасна скоро 2%.

Вредноста на криптовалутата исто така се крена откако „Пејпал“ објави дека ќе им овозможи на луѓето да купуваат, чуваат и продаваат четири типа на криптовалути – биткоин, етериум, лајткоин и биткоин готовина – во Обединетото Кралство.

Оваа објава го означува првото меѓународно проширување на понудата за криптовалута на компанијата надвор од Соединетите Американски Држави, каде што ја започна услугата во октомври минатата година.

Со овој потег, „пристапот, знаењето и истражувањето на криптовалутите има потенцијал да стане мејнстрим во Обединетото Кралство“, се вели во соопштението на компанијата.

Изминативе месеци беа турбулентни за криптовалутите. Биткоинот, кој достигна највисоко ниво од речиси 65.000 американски долари во април, падна на најниско ниво од 28.800 долари во јуни, откако Кина ги засили мерките против дигиталните валути.

Биткоинот, кој се движеше меѓу 30.000 и 40.000 американски долари многу недели, почна да излегува од својот пад минатиот месец, кога големите технолошки гиганти ја сигнализираа, или се чинеше дека ја сигнализираа нивната поддршка за дигиталните валути.

Во јули, Амазон објави работно место за дигитална валута и блокчејн производи, со што криптовалутите се зголемија. Ова предизвика дискусија за идната вклученост на технолошката компанија во криптовалутите и нејзиниот потенцијал за понатамошно легитимирање на зародишниот сектор за дигитални валути.

Биткоинот и сличните на него, исто така, добија поттик минатиот месец по коментари на извршните директори на Тесла и Твитер, Илон Маск и Џек Дорси, кои споделија како вклучиле или планираат да вклучат дигитални валути во нивните бизниси.

Извор: CNN