Босанските средношколки кои претепаа соученичка избркани од училиште

Наставничкиот совет на Средното хемиско училиште во босанскиот град Тузла одлучи трите средношколки, кои минатата недела крвнички претепаа соученичка, да бидат отстранети од училиштето.

Босанските средношколки кои претепаа соученичка избркани од училиште

16-годишните девојки Џенита, Селвина и Дина добиле најстрога казна поради „тешка повреда на дисциплината“, откако на интернет се појави снимка на која се гледа како тие ја опколуваат девојката, ја водат надвор од училишниот двор и и ја сечат косата, по што ја напаѓаат со клоци и тупаници.

Инцидентот се случил минатиот петок, а снимката предизвика бура од реакции и дебати околу насилството кај младите во Босна и Херцеговина, но и во целиот регион. Девојките следниот ден се шегувале за инцидентот на Фејсбук. Сите актери во немилиот настан ќе бидат испрашани во полиција.