Австралија претпазливо влезе во 2022 година со огномет, но помали толпи

Австралија ја дочека новата година повнимателно од вообичаено, со многу помалку луѓе кои присуствуваа на огномет и други настани, пренесува Гардијан.

Но, по бурната 2021 година, премиерот Скот Морисон рече дека Австралијците имаат многу за што да бидат благодарни.

„И покрај пандемијата, и покрај поплавите, пожарите, континуираната суша во некои области, циклоните, блокадите, дури и чумата со глувците, Австралија денес е посилна отколку што бевме пред една година. И ние сме побезбедни“, рече тој во новогодишната порака.

На последниот ден од 2021 година, Австралија пријави речиси 33.000 нови случаи на Ковид-19 во последниот 24-часовен период.

„Имаме една од најниските стапки на смртност и највисоки стапки на вакцинација од ковид каде било во светот“, рече Морисон.

Иако илјадници луѓе се собраа покрај пристаништето во Сиднеј за да го гледаат меѓународно познатиот огномет во градот, само 17.000 билети беа пуштени во продажба. Граѓаните беа повикани да носат маски, а невакцинираните беа замолени да останат дома.

Многу од улиците во централната деловна област на Мелбурн беа затворени за јадење на отворено, пред луѓето да прославуваат со блескави топки, диџеи, танцување и полноќен огномет.

Во Перт, каде што во петокот беше регистриран само еден нов случај на Ковид, ноќните клубови се затворени, а фестивалите откажани поради здравствени ограничувања. Но, во градот се случи огномет во 21 часот и полноќ.