Астронаутка на НАСА го сруши рекордот за најдолго време поминато во вселената

Американската астронаутка Пеги Витсон вчера успешно се врати на Земјата, откако го сруши рекордот за најдолго време поминато во вселената на едно патување.

Леталото Сојуз МС-04 слета безбедно близу до Жезказган, Казахстан вчера, а заедно со Витсон се врати и командантот Фјодор Јуричикин од Роскосмос, како и инженерот на НАСА Џек Фишер.

NASA astronaut Peggy Whitson, who set multiple U.S. space records during her mission aboard the International Space Station, along with crewmates Jack Fischer of NASA and Commander Fyodor Yurchikhin of Roscosmos, safely landed on Earth Saturday at 9:21 p.m. EDT (7:21 a.m. Kazakhstan time, Sept. 3), southeast of the remote town of Dzhezkazgan in Kazakhstan. While living and working aboard the world’s only orbiting laboratory, Whitson and Fischer contributed to hundreds of experiments in biology, biotechnology, physical science and Earth science, welcomed several cargo spacecraft delivering tons of supplies and research experiments, and conducted a combined six spacewalks to perform maintenance and upgrades to the station. Credit: NASA/Bill Ingalls #nasa #space #spacestation #astro2fish #landing #soyuz #internationalspacestation #astronomy #picoftheday

A post shared by NASA (@nasa) on


Откако помина 534 дена, два часа и 49 минути во вселената, Витсон официјално го сруши претходниот рекорд на Џеф Вилијамс. Вкупно, Витсон поминала 665 дена во вселената, што според НАСА ја става на осмото место на вкупно престојување надвор од Земјата.

Слетувањето на тројцата астронаути беше пренесувано во живо на Јутјуб, по што сите тројца беа покажани во својата опрема, како се одмараат и го дишат воздухот на Земјата за прв пат после месеци.