344 нови случаи на Ковид-19 и скоро четири илјади оздравени лица изминатово деноноќие

Министерството за здравство информираше дека изминативе 24 часа регистрирани се 344 нови случаи на Ковид-19 од вкупно направени 4.926 тестирања.

Изминатово деноноќие регистрирани се и девет починати лица од коронавирусот.

Голем е бројот на регистрирани оздравени лица. Според Министерството за здравство денеска се забележани дури 3.984 оздравени.

Со ова бројката на активни случаи значително се намали и во моментов изнесува 6.967 лица заразени со Ковид-19.

Од почетокот на пандемијата во Северна Македонија вкупно дијагностицирани со Ковид-19 се 194.575 лица, починати се 6.817, а оздравени 180.791.