100.000 Украинци пребегнале во Полска

Нагло се зголемува бројот на луѓе кои бегаат од нападите во Украина. Околу 100.000 луѓе веќе преминале во Полска од почетокот на инвазијата, соопшти полската агенција за гранична стража, а пренесува BBC преку својот блог во живо.

„Движењето на бегалците расте“, вели портпаролката Ана Михалска.

Повеќе од 20.000 луѓе пристигнаа од утрово, вели таа.

Владата во Полска вети дека ќе го прими секој што ќе избега од војната во Украина и ќе им даде привремено сместување на оние кои немаат каде да одат.

Полска им дозволува на луѓето да ја минуваат границата пеш на сите осум нејзини гранични премини, бидејќи се создаваат редици автомобили на граничните контролни пунктови. Претходно, на пешаците им беше дозволено да поминуваат само во еден момент во Медика.

Девет прифатни центри, каде што луѓето што пристигнуваат можат да добијат храна, медицинска помош и информации, се формирани во училиштата и спортските сали во близина на граничните премини, како и еден на железничката станица Пжемисл.

Ова е трет ден од нападот на Русија врз Украина.

Во текот на ноќта имаше борби во и околу Киев. Според досегашните информации, погоден е станбен блок, мостови и училишта во Киев, претрпувајќи голема материјална штета.

Утрото, претседателот Володимир Зеленски објави видео од себе пред градските знаменитости, негирајќи ги информациите дека наредил да се предадат и вети дека Украина ќе се брани.

Министерот за вооружени сили на Обединетото Кралство Џејмс Хепи изјави дека Обединетото Кралство и 25 други земји се согласиле да обезбедат оружје за Украина.

Министерството за здравство, пак, соопшти дека досега се убиени 198 Украинци, меѓу кои и две деца, а повеќе од 1.000 се повредени.