Зошто да се преселите во Уругвај во 2014?

Зошто би се преселиле во Уругвај во 2014, земјата дом на 3.3 милиони Уругвајци? Порталот Buzzfeed неодамна направи листа со 21 причина во полза на јужноамериканската држава, честопати споменувана изминатиот период.

На мапата подолу се наоѓа Уругвај, близу до Аргентина и Бразил.

Here's Uruguay, right next to Argentina and Brazil.

Таа го има најдобриот претседател на светот.

They have the BEST President ever.

Хозе Мухика е и најсиромашен претседател кој донира 90% од платата.

He's considered the 'poorest President' because he donates 90 percent of his salary to those in need.

И тој и неговата сопруга се мошне опуштени луѓе.

He and his wife are super chill.

Неговите говори се вистинско освежување.

Ова е уште еден доказ дека е Пепе е „најкул“ претседател.

No, really, he's the coolest President.

Уругвај го нарекуваат „Швајцарија во Америка“.

It was once dubbed "the Switzerland of America," mainly for its banking stability.

Образованието е бесплатно.

Education is free and secular. 

Истополовите бракови се легални.

Same sex marriage is legal - and celebrated.

Легална е и марихуаната.

So is marijuana.

Ова е една од ретките држави во Јужна Америка со легален абортус.

It is one of the VERY few countries in Latin America where abortion is legal.

Опозицијата сакаше референдум за абортусот, но откако го поддржаа помалку од 10% од граѓаните, законот беше донесен.

The opposition to the abortion law wanted a referendum but less than 10% of the population supported it so the law was maintainted.

Уругвај ги има најубавите плажи во Јужна Америка.

Its beaches are one of the best kept secrets in South America.

Државата е меѓу светските лидери во производство на месо.

But there's more to see than just sand... Uruguay is one of the leading meat producers in the world, as that is its main industry.

Се проценува дека има 3.5 крави по жител.

It's estimated that there are 3.5 cows per every person in the country.

Ретко кој овде „заглавува“ во сообраќајниот метеж.

You will hardly ever be stuck in a traffic jam.

Имаат замена за кафе наречена „mate“ со одличен вкус.

They have a replacement for coffee: It's called mate and it will amp you up when you drink it.

Во еко-гратчето Кабо Полонио нема струја – со причина.

There's a little town called Cabo Polonio where there's no electricity ON PURPOSE. Perfect place to get over your Instagram addiction, huh?

Punta del Este е еден од најдобрите градови за луда забава.

But if you're looking for less silence, Punta del Este is considered one of the best party cities in the world. 

Нивната музика е одлична…

… и знаат како да се забавуваат.

And they definitely know how to party... 

Уругвај победи на првото Светското првенство во фудбал.

They not only hosted the first World Cup but also won it. And they're hoping to win again next year.

Мошне се самоуверени и сакаат да се шегуваат со Бразилците.

Ова е одлично место за купување евтини и убави сувенири.

It's a fantastic place to buy cheap and beautiful antiques. 

Мажите на Уругвај се „добро чувана тајна“,

Uruguayan men are a very well kept secret. Just look at Forlan's abs...

…но и жените како Natalia Oreiro.

And so are Uruguayan women, like Natalia Oreiro.

Уругвајците се сметаат за најљубезните жители на Јужна Америка.

But above all, they're considered the nicest and warmest people in South America.