Зигет фестивал најави 18 нови имиња за овогодишното издание

Најпопуларниот и најголем летен фестивал во Унгарија, Зигет, кој ќе се одржи по 25-ти пат оваа година, ќе ги дочека PJ Harvey, Kasabian, Clean Bandit и многу други ѕвезди.

Освен веќе познатите изведувачи (Bad Religion, Dimitri Vegas & Like Mike, DJ Shadow, GTA, GusGus, Kensington, Mac DeMarco, Major Lazer, Oh Wonder, Oliver Heldens, Tom Odell, Two Door Cinema Club, Vince Staples, W&W), додадени се уште 18 звучни имиња од музичката индустрија.

Меѓу нив се најавени Kasabian, Flume, Billy Talent, Charli XCX, Clean Bandit, Metronomy, The Pretty Reckless и други.

Оваа година, Зигет ќе се случува од 9-16 август, на Хајоѓари островот во средината на Бушимпешта. Фестивалот е два пати награден за најдобар голем европски фестивал, а ја има земено и наградата за фестивал со најдобар лајн-ап.

Во 2016 година, речиси половина милион луѓе од повеќе од 100 земји го посетиле Зигет, што постави нов рекорд во историјата на овој музички настан.