По две децении, Dog Eat Dog со самостоен концерт во Скопје

Американскиот кросовер бенд DOG EAT DOG, во рамки на својата пролетна турнеја за 2014 година, ќе ја посети и Македонија. Групата која зад себе има 24 години постоење ќе настапи со свој самостоен концерт пред македонската публика, закажан за 15 мај 2014 година, а ќе се одржи во Младинскиот Културен Центар во Скопје.

Самостоен концерт на Dog Eat Dog во Скопје

Домашната публика го памети одличниот, прв и до сега единствен настап на Dog Eat Dog кај нас, во 1995 година во рамки на „Т Фестивал“ во Скопје. Наскоро ќе бидат објавени повеќе информации за концертот и влезниците, најавува организаторот.

Dog Eat Dog е американски бенд од Њу Џерси, основан во 1990 година кога беше дел од хардкор музичката сцена на Њујорк и Њу Џерси. Со членови кои денес живеат во Њу Џерси, Вашингтон и Европа, бендот за себе вели дека е базиран на сите три локации. Dog Eat Dog беше еден од првите бендови кои почнаа да комбинираат хардкор и рап, стил кој подоцна прерасна во стандарден музички израз. Групата постигна комерцијален успех со сингловите како “No Fronts“, “Expect The Unexpected” и “Who’s The King” – кои го покажуваат токму нивниот уникатен спој на хардкор, рап и саксофон. Од нивниот прв албум па сѐ до денес, а особено во последната декада звукот на бендот еволуираше до вклучување на елементи од фанк, ска и хип хоп музиката.

Dog Eat Dog до сега има објавено четири студиски албуми, од кои првиот „All Boro Kings“ се појави во 1994 годна. Албумот и хитовите кои тој ги претстави, на Dog Eat Dog им го донесе првиот комерцијален успех, кој резултираше и со освојување на наградата за најдобар нов артист на музичкиот канал „Ем-ти-ви“ во 1995, победувајќи ги во категоријата артистите како Alanis Morisette, Portishead и Weezer.

Самостоен концерт на Dog Eat Dog во СкопјеПоследниот албум „Walk With Me“ групата го објави во 2006 година, враќајќи се на сцената со микс од музички стилови кои ги освои старите фанови, но привлече и многу нови вљубеници во нивниот стил.  Новите песни како „M.I.L.F.“, „Hell Yeah“, „E.S.B.“ и „Cannonball“, најдобро ја демонстрираа својата енергичност на настапите во живо и ја излудуваа публиката на секој настап. Во рамки на турнјета за овој албум, групата настапи на повеќе од 35 летни фестивали и 40 клубови во 2006 година.

Откако неколку години по ред, стандардно одржуваа помеѓу 50 и 80 концерти, Dog Eat Dog решија да направат пауза од турнеите и во 2008 настапија само на еден голем фестивал. Но, во 2009 година, повторно се појавија на турнеја низ Европа, организирана во чест на 15-годишнината од првиот албум. По, повеќе промени во составот кои бендот ги имаше во својата кариера, од 2010 година Dog Eat Dog повторно го обедини својот оригинален состав, прославувајќи ги 20те години постоење на бендот во чиј знак е и годинашната турнеја.