МЕГАФОН

МЕГАФОН

„Мегафон“ – Емисија која го засилува вашиот глас, поттикнува дебата на актуелни теми и претставува приказни за кои помалку се слуша.

ЧЕТВРТА СЕЗОНА

Епизода 7

Пред повеќе од една година македонската јавност дозна за „Јавна соба“, затскриено ќоше каде на подол начин беа изнесени најприватните интимности на број девојчиња, девојки и жени. Денес, „Јавна соба“ сè уште го замрачува македонскиот интернет простор. И по една година клучот не е пронајден, а сè повеќе жени го споделуваат своето искуство.

„Јавна соба е кривично дело“ беше мотото на протестот за преземање институционални мерки. Денес е закажан втор протест за „Јавна соба“ овојпат под мотото „Држава што не постапува е држава што силува. Ќе се побара расчистување на случајот и ефикасно, ефективно и професионално постапување во случаите на родово засновано насилство. Жените истовремено бараат и отфрлање личните на предрасуди, непотизмот и корупцијата, но и солидарност со жртвите, наместо насилниците.

Епизода 6

Македонските власти добија најсериозни забелешки од мисијата на УНЕСКО за негрижата со која се соочува Охридскиот регион заштитен како Светско природно и културно наследство. Во последниот нацрт-извештај стои дека работите не само што не се подобриле, туку се појавиле и нови проблеми.

Додека извештајот, со одговори од македонските институции патува кон УНЕСКО, Охрид го чека нов период на неизвесност. Со дел од активистите и експертите кои се борат за заштита на природното и културното наследство разговараме за причините како се доведовме до оваа состојба, но и за решенијата како да се спаси македонскиот бисер од урбанистичките интеревенции кои создаваат непоправливи штети.

Епизода 5 

Дел од политичките партии периодов повторно во јавност ја подигнаа иницијативата за вметнување етничка припадност во личните карти, па многумина се запрашаа – што би донела ваква графа и зошто воопшто се инсистира на ова решение?

Оттука, во подкастот Мегафон, нашите соговорници се осврнуваат на нелогичностите од иницијативата, но и потенцијалните поделби и дискриминацијата што би се создале во иднина доколку се спроведе ваквата идеја.

Разговараме со Вилдан Дрпљанин од Хелсиншкиот комитет од човекови права, политикологот Сара Миленковска и етнологог и универзитетски професор Рубин Земон.

Епизода 4

Цела деценија траеше битката на лицето Икс за промена на родот во личните документи. Буквата „Ж“ одбиле да ја сменат домашните надлежни институции, по што се прогласиле ненадлежни. Лицето Икс својата правда ја доби на Стразбург во 2019 година, а пред неколку недели ги извади точните лични документи.

За правата на транс лицата, судскиот процес, пинг-понгот со домашните институции и работничките права поразговаравме со лицето Икс, адвокатката која го застапуваше, Наташа Бошкова и Славчо Димитров, координатор на Коалиција „Маргини“.

Епизода 3

85.000 граѓани во земјава преживуваат со 40-тина денари дневно. Скоро половина милион луѓе, пак, живеат со помалку од 126 денари дневно. Тоа е секој четврти човек во Северна Македонија кој живее во сиромаштија.

Некои се без струја, други без социјална помош, трети мораат секојдневно да прават компромиси со основните животни потреби. Кога на ова ќе ја додадете кризата со Ковид-19, во која од почетокот на пандемијата повеќе од 43 илјади луѓе ја изгубиле работата, ситуацијата се претвора во потенцијална социјално општествена „бомба“ која отчукува до експлозија.

Во оваа епизода на „Мегафон“ пренесуваме неколку приказни од луѓе кои живеат во екстремна сиромаштија и разговараме како да се намали бројот на сиромашни лица.

Епизода 2

„Најубавиот дел од Шар Планина е прогласен за Национален парк“ – гласи наслов на вест од 1955 година, на која наидовме листајќи низ албумите на планинарското друштво Љуботен. Се мисли на Лешница, кога тетовскиот кмет донел одлука дека овој предел треба да биде заштитено подрајче. Но, таа никогаш не ја доби потребната заштита.

Речиси 70 години подоцна, планинари и здруженија обединети како „Пријателите на Шара“, се решени да го зачуваат она што останало од една од најбогатите планини со природни богатства и таа конечно да стане национален парк.

Минатата недела ја посетивме Шара, па во продолжение слушнете кои се проблемите кои ѝ тежат на оваа планина.

Епизода 1

Гостиварци се кренаа против ѓубриштето и загадувањето од Русино. Во Скопје и низ цела земја се протестира против поскапувањето на струјата, а средношколците побараа поквалитетно образование и комбиниран модел на настава.

Пандемијата го смени животот. Го смени начинот на дружење, работење и движење во просторот. Но, во целиот тој сет здравствени мерки за одржување физичка дистанца и носење маски, граѓани застанаа покрај своите права на протест за да искажат револт, став кон разни политики и одлуки.

Радио МОФ првата епизода од четвртата сезона на Мегафон ја посветува токму на иницијативите што периодов беа активни под маски. Што бараа начини да се самоорганизираат, протестираат, блокираат и вршат притисок, со цел заедницата да добие поквалитетен живот, социјална и еколошка правда. Подкастот слушнете го во продолжение:

ТРЕТА СЕЗОНА

Епизода 9

Предвремените парламентарни избори закажани за 12 април влегуваат на непознат терен поради епидемијата на коронавирусот Ковид – 19. Колку е паметно да се одржат изборите, како ќе изгледаат кампањите, што ќе биде главната тема? Сите овие прашања лебдат во воздух додека на сила се превентивните мерки со кои Владата се обидува да го намали ширењето на вирусот.
Ова ќе бидат веројатно први избори од независноста во кои политичарите повеќе ќе комуницираат онлајн отколку офлајн со граѓаните.
Во овој Мегафон дискутираме за тоа како младите треба да се подготват за изборите, но и што можат да очекуваат од изборниот процес.

 

Епизода 8

Овој „Мегафон“ го посветуваме на конференцијата за друштвен активизам ENGAGE 2020. Во него ги пренесуваме искуствата на десетина домашни и странски активисти, но и на младите кои се обидуваат да направат некакaква промена во својата заедница.

Во продолжение слушнете ги најинтересните изјави, цитати и пораки од ENGAGE:

 

Епизода 7

Од маалски улични дупки, расипано осветлување или преполни контејнери, до пријавување корупција во институциите, социјалните мрежи се претворија во место каде младите се повеќе се жалат на проблеми со кои се соочуваат во секојдневието.

Граѓаните се обраќаат на Фејсбук, Твитер, Инстаграм и Јутјуб, каде преку фотографии или видеа алармираат за недостатоците и бараат решенија, наспроти формалноста и бирократијата со која се соочуваат во институциите.

 

Епизода 6

Од „Скопје2014“, преку објектите на охридското и струшкото крајбрежје до дивите платформи на Матка, македонската јавност изминатиов период слушаше многу за дивоградби, но малку за решенија на овој проблем. Новата епизода на „Мегафон“ ја посветивме на оваа тема.
Проверивме што направи Охрид по препораките на УНЕСКО, разговаравме околу солуциите за „СК2014“, како и за тоа чиј интерес штитат надлежните – јавниот или приватниот?

 

Епизода 5

Конечно се одржаа студентските избори. Гласањето за новиот формат на претставниците на студентите помина мирно и регуларно, без полициски специјалци и скандали, но и без голема излезност на младите.
Но, вистинскиот предизвик за новите претставнички тела започнува сега, а стартот не беше баш охрабрувачки, и го одбележа една многу контроверзна одлука. Во оваа епизода на „Мегафон“ зборуваме на овие теми и ви ги пренесуваме размислувањата на студентите за промените кои се случуваат во нивните факултети.

 

Епизода 4

Под слоганот „за инклузивна иднина“ милиони волонтери низ светот овој 5-ти декември го одбележаа Меѓународниот ден на волонтерството. Но, во македонската јавност одбележувањето помина речиси незабележително. Малкуте информации за организираните настани, доделените награди и пораките кои ги испратија волонтерите, и оваа година останаа во сенка на дневно-политичките теми.

Токму затоа, овој Мегафон го посветуваме на волонтирањето. Отвораме неколку теми за тоа колку граѓаните сакаат доброволно да придонесат за заедницата и како се развива волонтерската вредност во С. Македонија.

 

Епизода 3

Притиснати помеѓу европското „НЕ“ за почеток на преговорите со Европската Унија и најавените избори за април следната година, младите од земјава ги очекува уште половина година исполнета со неизвесност.

Во оваа епизода на „Мегафон“ дискутираме како тие ја гледаат својата перспектива и какви се нивните размислувања за евроинтеграцијата. Во подкастот ги споделуваме и одговорите кои ги добивме на нашата онлајн анкета која ја правевме изминатава недела.

 

Епизода 2

Ниту еден универзитет од Северна Македонија не е ни блиску до најдобрите 1000 во светот според Шангајската листа. Буџетот за високо образование и наука останува еден од најниските во Европа. Критики за квалитетот на студиите доаѓаат и од студентите и од работодавачите и од јавноста. Новините од Законот за високо образование или доцнат или не функционираат во пракса.
Оваа епизода на Мегафон ја посветивме на проблемите во високото образование, а со нашите соговорници разговаравме и за решенијата потребни за работите да се придвижат во позитивна насока.
Во подкастот разговараме со повеќе студенти од УКИМ, професорите Ивица Милевски и Илија Ацески, а ги пренесуваме и главните поенти на истражувачите кои го анализираа буџетот кој се издвојува за образование и наука.

 

Епизода 1

Која е причината за насилното и агресивно однесување меѓу младите, кое повторно беше актуелизано по трагичниот случај во скопско Лисиче, кога малолетник почина од убод со нож при физичка пресметка.

Во новата епизода на Мегафон зборуваме за насилството меѓу младите и неговите извори, но и за тоа дали државата има механизми со кои може да се спречат неетички, неодговорни и дискриминаторски појави во секојдневието кои ја шират спиралата на омраза и насилство.

Во подкастот разговаравме со психологот Ана Попризова, едукаторката Ана Битољану, Сибел Амет од Хелсиншкиот комитет за човекови права, Катарина Синадиновска од СЕММ, Емилија Петреска Камењарова од АВМУ и со дел од средношколците кои ја креираа апликацијата „Speak Out“.