Јозеф Гебелс ги инспирира студентите на ФБ-страницата „Јустинијан Први-политички студии“

65

Цитат и слика на нацистичкиот политичар и министер за пропаганда Јозеф Гебелс беа 10 часа поставени на Фејсбук-страницата „Правен факултет „Јустинијан Први“ – политички студии“. Цитатот кој според администраторите заслужувал простор на оваа страница е од книгата „Политички говори“ на Гебелс и гласи:

„Ризикот е претпоставка за секоја голема победа. Колку нацијата е подисциплинирана, толку ризикот е помал. Еден воен одред кој маршира збиено, може да ги надмине и најтешките пречки. И спротивно – кога група луѓе дејствуваат раздвоени, секој за себе, нема да може да постигне ништо, па дури и да се цела дивизија.“

Факултетот преку соопштение на својата веб-страница се огради од сите објави во негово име на социјалните мрежи и соопшти дека единствено официјално гласило на „Јустинијан Први“ е веб-страницата pf.edu.mk.

Јозеф Гебелс бил еден од најблиските соработници и најпосветените следбеници на Адолф Хитлер. Тој бил познат по неговите жестоки говори и изразениот антисемитизам, а се смета и за творец на нацистичката пропаганда.

Спорната објава со цитатот и фотографијата на Гебелс по десет часа беше симната од ФБ-страницата „Правен факултет „Јустинијан Први“ – политички студии“. Инаку, на истата ФБ-страница, две и пол години (до вчера, 02.02.2013, кога беше симната), стоеше и слика на Адолф Хитлер, без никакви дополнителни објаснувања:

Јозеф Гебелс ги инспирира студентите на ФБ-страницата „Јустинијан Први-политички студии“

 

 

 

Коментари

 1. Миша Поповиќ on

  Дечки, проверете убаво. Од студиите ми рекоа дека ова им е подметнато и дека ти не администрираат страна на ФБ.

 2. Радио МОФ on

  Контактиравме со Деканот Давитковски. Ни најави дека ќе провери, очекуваме повратна информација. Штом имаме одговор, ќе објавиме нови информации. Ви благодариме.

 3. Павел Донески on

  Ги инспирира!? Кој како сфатил и кој како перцепирал – негова работа.

  Ние сме на политички студии и имаме широк дијапазон на мислења и гледишта. Во светот одамна е надминат тој елементарен, цензуриран пристап кон делото на Гебелс.

  Би им препорачал на „плукачите“ и помалку информинаите да си ја прочитаат „Политички говори“ од Гебелс, во издание на Ѓурѓа, 2007.

  Ако не друго, поинаку ќе размислуваат и перцепираат.

  Пред да објавите нешто, добро прочитајте и информирајте се. Во светот одамна е надминат тој елементарен пристап кон проучувањето на делото на д-р Гебелс.

  На политичките студии сите личности (па дури и Гебелс, Хитлер, Сталин и Мусолини) се изучуваат темелно и објективно, со сите предности и недостатоци, преку најшироки дебати и со најразлични критички мислења.

  Оттука не гледам за спорно и контроверзно Гебелс – таткото на модерната пропаганда да стои со слика и цитат на страница посветена за политички студии, за луѓе – политолози, кои тоа претходно добро го свариле и за кои Гебелс е на исто рамниште со еден Макијавели и со еден Наполеон Бонапарта на пример.

  Како што и самиот рекол: „Вистината не постои. Вистина е она во што ќе одберете да верувате!“

 4. Stefan od Ohrid on

  Kako e da e, no ako e taka loso i se pisuva na Makedonija i na Makedoncite. A, vo toj slucaj, krajot e blizu…

 5. Да се види и другата страна, да се разбере и другата вистина, а не само да се голта тоа што е веќе сервирано од други не претставува никакво злосторство во векот кој го живееме. Сликата и мислата на Гебелс погоре не мора да значи одобрување туку како не треба. Ми е жал за авторот на текстот од МОФ. п.с: види, проучи, размисли па напиши текст. Те сака М.К.

 6. антифашист on

  Која друга страна? Која друга вистина? Вистината е дека сте постирале цитат и слика од нацист. Уште па си наоѓаат оправдување.

 7. Јас не постирав ништо ниту пак се правдам(никогаш во животот)и читај убаво. Реков дека можеби колегата сакал да ни показе како не треба. Види, прочитај, размисли па потоа суди и коментирај. Ве сака и ве почитува М.К.

 8. Маја Здравковска on

  Радио МОФ, наместо да промовирате критичко размислување и отворена дебата (како што наводно се залагате), вие се ставате во служба на едноумието и ретроградноста, новинарскиот аматеризам и голата борба за објава на информација, колку и таа да е ступидна, небитна, перфидна, и секако во Вашиот случај тотално извадена од контекст!

  Како ќе докажете дека сте релевантен младински фактор (ако тоа ви е целта?) после ваква непрофесионална вест!?

  Дали сте свесни дека со ваквите ваши објави повеќе одмагате отколку што (мислите дека) помагате?

  Поздрав, во иднина не би сакала да читам повеќе вакви глупости на Вашата страна која на почетокот ми беше сосема океј, па дури и напредна за доста работи :D

 9. I simply want to say I’m newbie to weblog and definitely loved you’re web blog. Likely I’m going to bookmark your website . You absolutely have beneficial articles. Appreciate it for sharing with us your web page.

 10. I simply want to tell you that I am beginner to blogging and absolutely loved this web site. Likely I’m want to bookmark your blog . You really come with really good articles and reviews. Thank you for sharing your blog site.

 11. I just want to say I’m new to blogging and absolutely loved this page. More than likely I’m want to bookmark your blog post . You definitely have fabulous articles and reviews. Many thanks for sharing with us your blog site.

 12. I simply want to tell you that I’m new to blogging and honestly loved you’re website. Probably I’m going to bookmark your blog . You really have very good articles. Many thanks for sharing your web site.

 13. I simply want to say I am newbie to blogging and site-building and honestly enjoyed you’re blog. More than likely I’m want to bookmark your blog . You amazingly come with perfect article content. Thank you for sharing your webpage.

 14. I just want to tell you that I am just newbie to blogs and honestly savored you’re web blog. Likely I’m planning to bookmark your blog . You surely have tremendous article content. Thank you for sharing with us your blog site.

 15. I just want to say I am just new to blogging and absolutely savored your page. Very likely I’m likely to bookmark your blog . You actually come with good articles and reviews. With thanks for sharing your website.

 16. I truly wanted to post a brief comment to appreciate you for some of the remarkable ways you might be giving out on this internet site. My long internet appear up has at the end with the day been recognized with reliable information to speak about with my companions. I ‘d declare that most of us visitors are undeniably fortunate to live in a fantastic location with quite numerous awesome specialists with great techniques. I feel very a lot blessed to have encountered your entire web pages and appear forward to some much more enjoyable times reading here. Thanks once once more for all of the details.

 17. I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 18. Pingback: superuper

 19. Pingback: superuper

 20. With the entire thing that appears to be developing throughout this topic matter, your perspectives are very refreshing. Nonetheless, I appologize, but I can not give credence to your entire plan, all be it exhilarating none the less. It would seem to every person that your comments are truly not completely justified and in actuality you’re normally yourself not even fully convinced of your point. In any event I did take pleasure in reading it.

 21. Pingback: i invite to

 22. My pal has explained me about the internet site a few days ago. I have browse the first article nowadays and I ought to mention that it is very close developed.

 23. Great internet site! I truly adore how it’s simple on my eyes it is. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which might do the trick? Have a good day!

 24. Unluckily, here are not numerous matching online companies like yours. I do not discover if it is an effective point but anyway, I’m joyful that you write the writing!

 25. Hello .finaly I identified what I was seeking for how did you guys discovered this information??thank you for your article I found it on Google And I bookmarked it . I’ll share. Please send me updates thank you and have a nice day

 26. Best wishes for your post. I have continually observed that almost all people are needing to lose weight because they wish to appear slim plus attractive. On the other hand, they do not continually realize that there are additional benefits for losing weight also. Doctors say that over weight people have problems with a variety of health conditions that can be directly attributed to their own excess weight. The good thing is that people who sadly are overweight plus suffering from numerous diseases can reduce the severity of their own illnesses by losing weight. You are able to see a gradual but identifiable improvement in health if even a moderate amount of fat loss is realized.

 27. It is an excellent article. I really enjoy reading it. Done well! I will express that i’m searching for additional posts!

 28. Pingback: URL

 29. The background image of my website is labeled for commercial reuse. However, I need to copyright all other content (since I do not own the image), how do I go about doing so? Just to label my website as copyrighted… I am not concerned with the entire copyrighting process… All help is greatly appreciated..

 30. Thank you for such a amazing blog. Exactly where else could anyone get that kind of info written in such a perfect way? I’ve a presentation that I’m presently working on, and I have been on the look out for such details

 31. Hiya! Great weblog! I happen to be a day-to-day visitor to your site (somewhat a lot more like addict ) of this site. Just wanted to say I appreciate your blogs and am looking forward for far more!

 32. If you are interested in picture a alter in distinct llife, starting up usually the Los angeles Surgical procedures fat reduction method is actually a large movement as a way to accomplishing which usually concept. shed belly fat

 33. Wow you hit it on the dot we shall submit to Plurk in addition to Squidoo effectively done انواع محركات الطائرات | هندسة نت was excellent

 34. Great post! I?m just starting out in community management/marketing media and trying to learn how to do it effectively – resources like this article are incredibly useful. As our company is based inside the US, it?s all a bit new to us. The example above is something that I worry about as properly, how to show your own genuine enthusiasm and share the fact that your product is valuable in that case

 35. Thermal Paper… Hello! I will likely be coming back a lot more for your intriguing articles and for fantastic Reading soon. I would like to give a thumbs up for the wonderful data you’ve got here on this site!…

 36. aggressive as men when they are driving. They’re a lot less likely to be the instigator in a road rage incident, for example. It really is also

 37. with thanks with regard to the specific post i have been on the lookout with regard to this kind of advice on the net for sum time these days and so with thanks

 38. I precisely desired to say thanks once more. I’m not confident what I could possibly have tried inside the absence of those concepts contributed by you relating to such a topic. It had become a distressing condition in my view, nonetheless , being able to view the well-written tactic you processed it created me to weep over joy. Really grateful for your guidance and believe you realize what an amazing job you are performing instructing others with the aid of a web website. Most likely you haven’t come across any of us.

Коментирај