Закажана итна седница на Генералното собрание на ОН за руската инвазија врз Украина

Генералното собрание на Обединетите нации денеска ќе одржи итна седница со сите 193 земји-членки на која ќе се разговара за руската инвазија на Украина. Единаесет земји во Советот за безбедност на ОН се изјаснија во корист на Русија, додека Кина, Индија и Обединетите Арапски Емирати се воздржани.

Во меѓувреме, бројот на жртви продолжува да се зголемува. Според информациите на украинското Министерство за одбрана, досега се убиени 352 украински цивили, вклучително и 14 деца. Се вели дека дополнителни 1.684 лица, меѓу кои 116 деца, се ранети.

Има нови знаци дека санкциите против Русија почнуваат да даваат ефект, пишува Евроњуз. Австриската подружница на руската државна банка „Сбербанк“ забележа пад откако штедачите побегнаа поради влијанието на руската инвазија на Украина.

Русија вчера го стави својот нуклеарен арсенал, но и друго тешко оружје, како што се хиперсоничните ракети „Кинжал“ и „Циркон“ во „специјална“ готовност, што е највисока форма на борбена готовност за овие единици, а претседателот Владимир Путин ги наведе санкциите како причина зад одлуката.

Претходно, украинскиот претседател Володимир Зеленски се согласи украинската делегација да разговара со руските власти на границата со Белорусија.

Во првиот дел од ЕУ, блокот одлучи да купи и испорача оружје и воена опрема во Украина, истовремено воведувајќи дополнителни санкции со кои се забрануваат руските државни медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“ во Европа.

Бројот на бегалци кои ја напуштија Украина од четвртокот достигна 368.000, соопшти УНХЦР.