Во Турција денес има „масовно судење“ на полицајци кои учествувале во неуспешниот пуч

На дваесет и девет турски поранешни полицајци денес им се суди за помагање на задушениот воен удар во јули. Ова е првото судење после обидот, кој доведе до смртта на околу 270 луѓе.

Офицерите во турските користени тенкови, борбени авиони и хеликоптери во обидот да ја симнат владата на 15 јули, го нападнаа Парламентот и други значајни згради. Турција за ударот ја обвини мрежата на следбеници на Фетула Ѓулен, кој моментално се наоѓа во САД.

Полицајците на кои им се суди се обвинети за помагање на пучот, преку тоа што „не си ги извршувале своите должности“.

Обвинителите бараат доживотна затворска казна за 21 полицаец, а осуммина полицајци се соочуваат со казна од 15 години затвор поради учество во терористичка организација.

Десетици илјади војници, полицајци, судии, наставници и административни владини работници беа приведени, суспендирани или под истрага, после обидот за воен удар.

Последната серија мерки ќе има даде на критичарите нова причина да веруваат дека Турција полека станува автократска држава, пишува Independent.

Претседателот Ердоган сака да „ги исчисти сите државни институции“ од осомничени кои учествувале во пучот или во тоа што тој го нарекува „паралелна држава“ – референца на движењето основано од неговиот и државен непријател, Ѓулен.