Тројца астронаути се вратија на Земјата по 6 месеци во вселената

Тројца астронаути вчера се вратија на Земјата, по завршувањето на шестмесечната мисија на Меѓународната вселенска станица.

Тим Пик, првиот британски астронаутите на МВС, Русија Јуриј Маленченко и Тим Kopra од НАСА, со падобран се спуштија кон степите на Казахстан, од капсулата „Сојуз“, откако поминаа 186 дена во орбитата.

„Беше неверојатно, најдоброто возење на кое некогаш сум бил. Беше фантастично од почеток до крај“, изјави Пик.

44-годиниот тест пилот на хеликоптер рече дека со нетпрение чека да го види своето семејство.

„Ќе ми недостига погледот“, мислејќи на погледот кон Земјата од вселенската станица.

Во април, тој истрча маратон во вселената во рекордно време, додека илјадници го трчаа маратонот во Лондон. Тој истрча три часа, 35 минути и 21 секунда, поставувајќи светски рекорд.

Со најновата мисија, рускиот вселенски ветеран Маленченко има поминато вкупно 827 дена во орбитата, според руската вселенска агенција Роскосмос.

Тој се рангираше на второто место за рекорден број на денови поминати во вселената, заостанува зад неговиот сонародник Генадиј Падалка кој помина 878 дена во оргбитата.

Пик, Маленченко и Копра полетаа во вселената од космодромот Бајконур во Казахстан во декември.

Следното лансирање на астронаути од космодромот Бајконур е предвидено да се одржи на 7 јули. Во мисијата ќе учествуваат Анатолиј Иванишин од Русија, Кеј Рубинс од САД и Такуја Ониши од Јапонија.