Премиера на претставата „Црнила ремикс“ на фестивалот „Здраво млади“

Светската премиера на театарската претстава „Црнила ремикс“ ќе биде дел од годинешното издание на фестивалот  „Здраво млади“ кој ќе се одржи на 1 септември во МКЦ Скопје.

„Црнила ремикс“ е едно поразлично видување на класичното драмско дело на Коле Чашуле ставено во контекст на урбан хип-хоп албум. Музичко драмски перформанс со несекојдневен пристап, со специфична актерска изведба, кој низ оригиналните препев и музика на „Зад Аголот“ не носи во еден нов сублимат помеѓу драмата и хип-хоп субкултурата.

Зад идејата и режисерската палка стои Јордан Симонов, а зад музиката и препевот Дарко Димитриески и Павле Димковски („Зад Аголот“). Улогите ги толкуваат Стефан Вујисиќ, Александар Михајловски Хонда, Владимир Петровиќ, Горан Ников, Ненад Анѓелковиќ, Сања Арсовска и Павле Димковски.

Асистент на режија: Виктор Рубен
Сценограф и костимограф: Илина Ангеловска
Видео: Милан Блажевски
Дизајнер на тон: Симон Кипровски
Дизајнер на светло: Илија Тарчуловски
Графички дизајн: Бисера Михајловска
Фото: Кире Галевски

Билетите за фестивалот Здраво Млади се во продажба преку продажната мрежа на МК Тикетс и на Билетарница МКЦ за од 600 денари, а на фестивалскиот ден ќе чинат 800 денари.

На годинешното издание на Здраво Млади ќе имате можност да ги видете и слушнете следните изведувачи:
Cigarettes After Sex (САД), Wooden Shjips (САД), Repetitor (Србија), Blanck Mass (Англија), Flohio (Англија)
Palindrom (Македонија), Eric Copeland (САД), DJ Fitz (Р.Ирска), Donplaya X Bon Praskiza (Македонија), Druggy (Македонија), Ogie x Petr (Македонија).

Годинава има и јуниор програма во 12:00, со 5+ Бенд.