МЗ: 47 починати и 627 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 47 лица.

Пријавени се вкупно 47 починати лица: 22 од Скопје (45г, 52г , 57г, 58г, 60г, 61г, 62г, 63г, 63г, 65г, 68г, 68г, 69г, 76г, 77г, 81г, 82г, 82г, 82г, 82г, 83г и 89г), 3 починати лица од Берово (71г, 72г, и 78г), по 2 од Кавадарци (61г, и 82г), Битола (53г и 73г), Прилеп (58г и 78г), Куманово (45г и 66г), Тетово (72г и 78г), Радовиш (60г и 70г), Струга (68г и 92г) и Охрид (49г и 72г) и по 1 лице е пријавено од Велес (83г), Неготино (80г), Штип (83г), Струмица (79г), Кочани (44г) и Кичево (70г).

Од починатите пациенти, три лица се починати во домашни услови, а останатите 44 лица во болнички услови. Од нив, како што соопштуваат од МЗ, 15 лица се починати во тек на март месец во една приватна клиника, а истите се пријавени денеска.

Во последните 24 часа се потврдени регистрирани се 627 нови случаи на Ковид-19. Регистрирани се 218 случаи во Скопје, Битола – 66, Куманово – 54, Прилеп – 31, Охрид – 22, Струмица – 21, Тетово – 20, Велес – 19, Штип – 18, Кавадарци – 16, Гостивар и Кичево – по 15, Кочани – 13 и 12 во Гевгелија.

Потоа, регистрирани се по 9 случаи на Ковид-19 во Свети Николе и Берово, во Струга – 8, Дебар – 7, Ресен и Виница – по 6, Валандово – 5, Неготино, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево – по 4, Крива Паланка, Кратово и Македонски Брод – по 3, Богданци и по 2 случаи во Македонска Каменица.

Регистрирани се 765 оздравени пациенти, односно од Скопје – 387, Кавадарци – 57, Битола – 50, Прилеп – 37, Куманово – 35, Велес – 30, Неготино – 25, Тетово – 22, Штип – 17, Кочани – 16, Ресен – 12, Гостивар – 11, Струмица – 10, Гевгелија – 8, Радовиш и Демир Капија – по 7, Крива Паланка – 6, Кичево, Свети Николе и Берово – по 4, Пробиштип, Демир Хисар и Богданци – по 3, Македонски Брод – 2 и по 1 од Струга, Виница, Пехчево, Кратово и Крушево.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 148.618, бројката на оздравени пациенти е 125.593, на починати е 4.556, а бројот на активни случаи изнесува 18.469“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 698.132 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 2.865 тестови.