[Галерија] Највпечатливите моменти во 2013

Ниту една година не може да се нарече „тивка“. Помеѓу граѓанските војни, природните катастрофи и терористичките напади, но и безбројните мигови на убавина и радост, 2013-та не беше исклучок. Еве избор на фотографии од некои од највпечатливите моменти во изминатата година:

Протести на пожарникарите во Белгија – полицајци прекриени со противпожарна пена 

reuters/Yves Herman

Вести за сведочењето на Edward Snowden, кој откри дека американските тајни служби го прислушуваат целиот свет, се прикажуваат на телевизија во Хонг Конг. 

P Photo/Vincent Yu, File

Сцена од 27-то издание на фестивалот „Burning Man“ во американската држава Невада, кој годинава собра 68.000 посетители

reuters/Jim Urquhart

Andy Murray, првиот Британец што го освоил Вимблдон по пауза 77 години

AP Photo/Kirsty Wigglesworth, File

Поплавите во Европа, најголеми во последната деценија, предизвикаа огромни штети и евакуација на десетици илјади луѓа во Германија, Унгарија и Чешка

REUTERS/Thomas Peter

Економската криза силно ја погоди Северна Ирска. Излог од затворена продавница е насликан за да изгледа како месарница што работи, во гратчето Белку. Властите се обидуваат да му дадат живост на градот, во пресрет на самитот на Г8 кој ќе се одржи во близина

REUTERS

Полицаец прска демонстрантка со солзавец за време на протестите во близина на плоштадот Таксим во Истанбул 

REUTERS/Osman Onsal

Најголемиот собир на автомобили Lamborghini во историјата се случи во Милано, по повод 50-годишнината од постоењето на компанијата

Lamborghini

Закопот на Margaret Thatcher во катедралата Свети Павле во Лондон

WPA Pool / Getty

Новоизбраниот папа Франциско пристигнува на сопствената инаугурација

AP Photo/Gregorio Borgia, File

Погледнете повеќе впечатливи фотографии од 2013 овде.