Бендот на Принс, The Revolution повторно се соединува за два концерти во негова чест

Бендот The Revolution, со кого неодамна починатиот пејач Принс има соработувано на повеќе турнеи и албуми, ќе одржи два концерти во негова чест на 2 и 3 септември во Минеаполис.

Дез Дикерсон, кој свирел на гитара во бендот пред да го напушти во 1983 година, и Андре Симон, басист на Принс кој соработувал со него пред Revolution, се најавени како специјални гости, пишува Mashable.

„Само свирејќи за вас, фановите, ние повторно можеме да бидеме The Revolution на Принс. Сега се имаме едни со други, додека почнуваме да зацелуваме и да ја исполнуваме празнината со зву. Заедно, ние сме The Revolution“.

Принс свирел со The Revolution од 1979 до 1986 година. Неговата најпозната турнеја, Purple Rain, била токму со овој бенд.