Алтернативно Скопје #3 во МКЦ

Бранот „андерграунд“ култура по трет пат го зафаќа Скопје со новото издание на фестивалот Алтернативно Скопје #3 кое ќе се одржи во сабота (25 јуни) во Младински културен центар. Настанот, како што се наведува во поканата,  е одлична можност  за локална поддршка на маргинализираните авторски творци од страна на масовната малограѓанштина и естаблишментот. На него ќе настапат десетина алтернативни бендови.

Cóntact 59 се најновото пријатно изненадување на алтернативната сцена. Млад бенд формиран во Скопје од поединци кои свират слободна музика со разноликост и разнобојност во мелодијата. До сега имаат еден настап на „Орце гала вечер“ и втор настап во Vox заедно со други бендови. Моментално снимаат нови песни.

Plastic Sunday доаѓаат од Ниш и се по втор пат во Скопје. Првиот пат свиреа во Кула, а свирката ќе остане запамтена како една од најдобрите свирки што се случиле на тоа место. Се декларираат како гаражен рок со влијание на сајкеделик и нојз звук. До сега имаат издадено 2 албуми: „Разум тражи разлоге (2011)“ и „Комуникација (2014)“. Подготвуваат и нов материјал.

Бои во 1912 ( Colors in 1912) е бенд формиран во ноември 2015 од Ерик Омерагиќ (Палиндром) и Благоја Камчевски (Лајтмотиф, Мариналеда), а после неколку месеци се приклучува и го комплетира составот Мартина Баракоска (Астероид). Звукот на бендот содржи поп/панк елементи со мелодичен вокал и примеси на ноиз. Нивната прва свирка ќе ја имаат на Алтернативно Скопје #3.

Мариналеда претставува дружина од Ѓорче Петров, Скопје. Длабоко инспирирани од парадоксите на денешното време и револтирани од глупавоста ечат отворени акорди полни со искреност. Влијанија имаат од Husker Du, Savages, Т.Б. Трачери и ХАХАХА, возење точак, кооперација и билијард на жетони. Првиот албум ќе биде издаден во јуни 2016 година.

Khara се македонски инструментален пост-рок бенд. Тие се формирани во октомври 2014 година и до сега имаат издадено две EP: „This cruel, mournful circle (2015)“ и „Khara & Leitmotif split (2015)“. Кумановските репрезенти на овогодинешното Алтернативно Скопје со самата нивна музика ја носат публиката на пловење во друга димензија.

Metanoia е прогресивен метал бенд од Скопје оформен во 2015. Како позначајни настапи на бендот се: „Школка во Звук“ на 17 септември 2015, под името „Cosmic Frequencies“ и настапот на ‘Лузерфест 2015’ каде што го освојуваат второто место. Одличен млад состав кој и тоа како енергично настапува во живо.

Red Sails Billow е креација на две судбоносни средби на железничката станица во Скопје. Откако се запознаа, Марко Галевски (бас), Александар Томевски (гитара) и Бојан Станиќ (тапани), тројцата со различни музички влијанија (класика, метал и сурф), создадоа жанровски-мутиран инструментален звук – микс од пост-рок, мет-рок, метал и еден куп други влијанија.

Spectrum е бенд од Скопје кој свири прогресив метал со елементи од многу други жанрови. Имаат голем потенцијал со предобрите инструменталнo технички вештини кои ги поседуваат. Формирани се во октомври 2015, во тек се подготовките за снимање на EP и ова ќе биде нивниот прв настап.