Поларис

Поларис

Поларис – радио емисија посветена на научната фантастика, фантазијата и хоророт  во која ќе се пренесуваат најновите информации од светот на дотичните жанрови, рецензираат класични и актуелни наслови, ќе се одвојуваат специјални емисии за поджанрови, автори и настани, како и гостувања на лица по повод теми од светот на фантастичното и страшното. Емисијата ја води Марјан Болтевски, секој вторник од 19 часот, на нашето радио.

 

 

ЕПИЗОДА 14

The Sandman, стрип ремек делото на Нил Гајман.

 

 

ЕПИЗОДА 13

Најновата епизода беше за Berserk, најдобрата dark fantasy манга на сите времиња од Кентаро Миура.

Мидланд, кралство задоено со голема суровост, опасност и страдање. Низ нејзините земји талка човек со енормен меч и црна наметка. Познат е како Црниот Мечувалец, иако за поблиските е познат како Гатс. Гатс има една мисија – да го најде и убие Фемто, суштество со огромни натприродни моќи, порано познато како Грифит, водачот на платеничката војска Одредот на Соколот, поранешен командант и пријател на Гатс.

 

 

ЕПИЗОДА 12

Дванаесеттата емисија за The Chronicles of Riddick.
Во универзум кој е демнет од разорна сила која наскоро ќе го открие своето грдо лице, еден карго вселенски брод ќе се урне на негостољубива пустинска планета, со неколкумина преживеани цивили, еден ловец на уцени и еден затвореник.

 

 

ЕПИЗОДА 11

Единаесеттата епизода е за Weaveworld, dark fantasy/horror роман на Клајв Баркер.
Видовниците се магична раса, со способности кои се недостижни за обичните луѓе, успешно маскирани во светот на смртниците. Но луѓето ќе почнат да прогледуваат низ нивните илузии и Видовниците ќе бидат ставени на прогон, создавајќи нови илузии за избегнување на лудите толпи. Но еден ден, тие ќе дознаат дека ќе станат плен на нешто многу пострашно од обичниот човек. За да се спасат од целосно уништување, Видовниците ја создаваат Фугата, килим кој во себе ги содржи остатоците на магичниот народ и нивните предели. Фугата со векови ќе ја крие тајната за Видовниците, но доаѓа ден кога тајните ќе бидат откриени и нивните животи ќе бидат повторно во опасност.

 

 

ЕПИЗОДА 10

Десетата епизода од оваа шеста сезона ќе биде за The Last Starfighter и Flight of The Navigator.
Алекс Роган живее во приколка со мајка му и помалиот брат… Преслушајте

 

 

ЕПИЗОДА 9

Во оваа епизода на Поларис заедно со Марјан се дружиме и одиме со blast from the 80’s past, со филмовите The Last Starfighter и Flight of The Navigator. Не ја пропуштајте деветата епизода!!

 

 

ЕПИЗОДА 8

Страотна легенда го прогонува градчето Буркитсвил, Мериленд веќе 300 години, за една жена, обесена под обвинение за вештерство, за која се верува дека се има вратено да талка во шумата Блекхил, барајќи одмазда спрема сите кои ја обвиниле. Три студенти отишле во шумата за да снимаат документарец за оваа мистерија. Нивните видео материјали биле пронајдени, но не и нивните тела. Слушнете како Марјан ве води во светот на научната фантастика, фантазијата и хоророт

 

 

ЕПИЗОДА 7

Винсент Фриман ја има таа несреќа да биде „инвалид“, лице кое има генетски несовршености во свет каде повеќето луѓе се зачнати лабораториски, без никаква наследна маана. Работи „ниска“ работа како чистач баш поради неговата инфериорност. Неговата желба е да стане дел од екипаж кој патува од Земјата кон други планети во Сончевиот Систем. Сепак, поради неговите генетски предиспозиции, честа им припаѓа на неговите далеку посупериорни сограѓани. Но еден ден тоа ќе се промени.

Дејвид е дете-робот, со внесена програма да чувствува љубов и емпатија како и другите луѓе. Дејвид е купен и донесен во куќата на семејството Свинтон, кои го зимаат под своја закрила како замена за нивното вистинско дете кое боледува од ретка болест. Отфрлен од своето семејство иоставен во свет полн со предрасуди кон роботите, Дејвид талка во потрага по Добрата Вила која ќе му ја исполни желбата да биде повторно со неговата мајка.

Преслушајте ја новата епизода на Поларис во која зборуваме за филмовите Gattaca и Al

 

 

ЕПИЗОДА 6

Емисија посветена на филмската франшиза Underworld

Со векови беснее војната помеѓу две моќни страни – Вампирите и Врколаците. Борбите се сурови, а попуштање нема на повидок. Сепак, и двете страни страни се свесни дека не е мудро да излезат на виделина пред целиот свет, па судирот се одвива претежно во сенките.

Селина е Делител на Смртта, дел од група на Вампири асасини кои ловат групи на Врколаци. Еден ден таа ќе дознае дека Врколаците имаат посебен интерес во Мајкл Корвин, студент по медицина, кој можеби ја поседува тајната за конечен триумф врз Вампирите.

Преслушајте

 

 

ЕПИЗОДА 5

Со оваа епизода на Поларис ќе имаме прилика да се запознаеме со The Metabarons, неверојатната стрип space opera на дуото Ходоровски и Хименез, сага за Метабароните, најмоќните галактички воини со ликови поголеми од самиот живот. Дознајте повеќе и стиснете плеј!!

 

 

ЕПИЗОДА 4

Древни изгубени цивилизации, моќна технологија, изгубени богатства на туѓи планети. Оваа епизода теми на разговор ќе бидат Atlantis: The Lost Empire и Treasure Planet на Walt Disney Pictures, авантури инспирирани од делата на Жил Верн и Роберт Луис Стивенсон. Закачете се!!

 

 

ЕПИЗОДА 3

Добредојдовте во градот Парадигма, место заглавено во очајната потрага по изгубеното минато. Пред 40 години се има случено настан по кој ќе бидат избришани сеќавањата на сите жители на градот. После тој настан, секој се обидува да ги поврзе спомените од минатото како деликатна сложувалка. Запознајте се со Роџер Смит, Преговарач по професија. Неговите способности се доста барани во овој град на амнезија. Од решавање на мали спорови, до откривање на исчезнати лица, Роџер е вистинскиот човек за работата. Сепак, Роџер има посебна цел – секоја разрешена случка го води постепено до откривање на мистериите на градот, и еден чекор поблиску до отклучување на неговото минато.

Преслушајте ја за да дознаете како фузијата на Бетмен, ноар филмови од 40-тите години на 20 век, џиновски роботи, електронска музика и џез се совршена комбинација за The Big O, култната сф аниме серија од Студио Sunrise во чија копродукција со Warner Bros ја создадоа Batman: The Animated Series.

 

 

ЕПИЗОДА 2

Во оваа втора епизода на Поларис зборуваме за една vintage игра наречена Planescape: Torment издадена во далечната 1999 година. Што е тоа што може да ја промени природата на човекот? Стиснете плеј и дознајте!!!!