Руска филмска екипа полета за да го сними првиот филм во вселената

За првпат во историјата, Русија испрати актерка и режисер во вселената за да снима долгометражен филм во орбитата – проект чија цел е да го подигне престижот на руската вселенска програма, пренесува Асошиејтед Прес. Актерката Јулија Пересилд и режисерот Клим Шипенко полетаа денеска од Меѓународната вселенска станица со рускиот Сојуз, заедно со космонаутот Антон Шкаплеров, … Continue reading Руска филмска екипа полета за да го сними првиот филм во вселената