Протести во Хонг Конг против законот за национална безбедност

Стотици луѓе се собраа во центарот на Хонг Конг за да изразат несогласување со нацрт законот, со кој велат дека на Пекинг на тој кинески полу-автономен регион сака да му наметне контроверзен закон за национална безбедност. Би-Би-Си информираше дека полицијата фрлила солзавец и водени топови кон демонстрантите. Полицијата објави дека 120 луѓе се уапсени. Претходно, … Continue reading Протести во Хонг Конг против законот за национална безбедност