Поранешната лидерка на Мјанмар Аунг Сан Су Чи осудена на уште шест години затвор поради корупција

Суд во Мјанмар ја прогласи највлијателната политичарка во земјата Аунг Сан Су Чи, која минатата година беше уапсена за време на воениот удар, за виновна за корупција и ја осуди на шест години затвор. Судењето се одржа зад затворени врати, без пристап на медиуми и публика, а на одбраната ѝ беше забрането да дава информации … Continue reading Поранешната лидерка на Мјанмар Аунг Сан Су Чи осудена на уште шест години затвор поради корупција