ЕУ му се закани на Маск со санкции откако Твитер блокираше повеќе новинари

Европската Унија се закани со санкции кон сопственикот на Твитер, Илон Маск, откако неколку новинари кои известуваа за работата на милијардерот и социјалната мрежа беа блокирани од платформата. Меѓу оние кои добија суспензии се наоѓаат новинари на Њујорк Тајмс, Вашингтон Пост, Си-Ен-Ен и Гласот на Америка. Забранет е и официјалниот профил на Мастодон, социјална мрежа … Continue reading ЕУ му се закани на Маск со санкции откако Твитер блокираше повеќе новинари