ЗНМ: Срамна кампања на Груевски за заплашување и замолчување на новинари и неиспомисленици на власта

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја осудува кампањата на застрашување и понижување на новинари што последните денови во Скопје ја спроведуваат непознати лица инспирирани од воинствените изјави на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој минатата недела ги повика етничките Македонци преку протести да ја спречат опозицијата да формира влада со партиите на Албанците, реагираат од ЗНМ.

„Кукавички е Груевски да ги инструментализира младите за извршување на валканите работи изложувајќи ги нив и нивните семејства на ризик за неговите политички интереси. Вчерашната примитивна провокација кон новинарот Борјан Јовановски, кој беше исплукан во ресторан и вознемирувањето во семејниот дом на новинарот Бранко Тричковски, е директен напад врз слободата на изразување“, велат од ЗНМ.

Од ЗНМ предупредуваат дека ваквите провокации можат да есклаираат во физичко насилство врз новинарите со несогледливи последици.

„Незамисливо е во 21 век во Македонија новинарите да бидат изложени на притисок и малтеретирање за јавно искажан став. Оваа срамна кампања има за цел да ги заплаши и замолчи новинарите и останатите граѓани и сите неистомисленици на власта. Груевски добро знае дека само неинформирани граѓани можат да бидат лесно манипулирани и вовлечени во конфликт.

Го повикуваат Груевски да престане со ширење на говор на омраза што поттикнува насилство  и да ги вразуми и смири неговите следбеници. Истовремено, велат тие, повикот се однесува и на сите политичари и јавни личности да се воздржат од ваков воинствен реченик.

„Апелираме да сите новинари и медиуми да известуваат професионално и да не долеваат масло на огнот. Само на тој начин ќе помогнат да се смират тензиите“, соопшти ЗНМ.