ЗНМ: Осуда за службеникот кој туркаше новинари и сниматели при излегувањето од притвор на Мијалков

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осудува односот на униформираниот службеник од затворот Скопје во Шуто Оризари, за кој велат дека истурка новинари и сниматели и ги попречи во вршењето на нивната работа при излегувањето од притвор на екс директорот на УБК Сашо Мијалков вечерва пред затворот.

„ЗНМ ќе повика и на одговорност од страна на МВР како и Директорот на затворот за крајно непримерниот и недозволив однос од страна на униформираниот службеник кон новинарските екипи на ТВ Клан и А1он“, стои во реакцијата на ЗНМ.

Претходно А1он објави текст со видео, преку кој потенцираат дека полицаецот, кога Мијалков излегувал од капијата на затворот, излегол пред него, па со викање и туркање ги тргал микрофоните на новинарите што поставуваа прашања.

А1он исконтактирал и со директорот на затворот „Скопје“, Филип Андов. Тој во кратка изјава на медиумот посочил дека се проверуваат снимки од затворските камери, но се преземаат и други мерки за утврдување на можна дисциплинска постапка.