Владата на Малта е одговорна за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција, откри независна истрага

Владата на Малта мора да „понесе одговорност“ за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција, откри независна истрага, а пренесува Еуроњуз.

Истрагата посочува дека властите во Малта создале „култура на неказнивост“ што довело до нејзиното убиство.

Каруана Галиција почина во бомбашки напад во автомобил во октомври 2017 година, бидејќи наводно истражувала корупција во бизнис поврзан со богатиот бизнисмен, Јорген Фенеч.

Фенеч, која имаше блиски врски со владата, е наводниот мозок зад атентатот и е обвинет за соучество во нејзиното убиство. Тој негира каква било одговорност.

Јавниот анкетен комитет соопшти дека иако владата на Малта нема директна улога, таа не успеала да ја заштити Каруана Галиција од закани по нејзиниот живот.

Во извештајот, исто така, се вели дека нејзиното убиство е јасно поврзано со нејзината истражувачка работа.
Комитетот откри дека „културата на неказнивост“ се развила во највисоките нивоа на владата во Малта во годините пред 2017 година.

Оваа култура се прошири и во други сектори на државата, како што е полицијата, и доведе до „нарушување на владеењето на правото“, се додава во извештајот.

Сериозните обвинувања беа објавени од канцеларијата на премиерот Роберт Абела во четвртокот.

„Извештајот заслужува зрела анализа надвор од партиски аргументи“, напиша Абела на Твитер. „Мора да се извлечат лекции и реформите да продолжат со поголема решителност.

Јавната истрага за убиството на Каруана Галиција, која вклучуваше 93 сослушувања, започна во јуни 2019 година по притисокот од Европската унија.

Семејството на Каруана Галиција преку соопштение изјавија дека наодите од истрагата ги потврдуваат нивните верувања дека нејзината смрт е „директен резултат“ на колапсот на владеењето на правото и „неказнивоста што државата ја обезбеди на корумпираната мрежа за која таа известуваше“.

„Се надеваме дека неговите наоди (на извештајот) ќе доведат до обновување на владеењето на правото во Малта“, додаваат од семејството.

Еден човек е осуден на 15 години затвор откако се изјасни за виновен за убиството на Каруана Галиција. Двајца други осомничени убијци се обвинети за поставување на бомбата и чекаат судење.

Друг осомничен, наводниот „посредник“, се согласи да открие детали за заговорот за убиство на истражувачката новинарка и доби помилување.

Поранешниот премиер на Малта, Џозеф Мускат поднесе оставка во јануари 2020 година по апсењето на Фенеч и масовните протести, но никогаш не беше обвинет за какви било неправилности.

Во објава на Фејсбук, Мускат се обиде да ја огради својата администрација од „состојбата на неказнивост“ спомената во извештајот и го впери прстот кон претходните администрации.

Поранешниот премиер рече дека апсењата на осомничените неколку месеци по убиството го побиле „секој впечаток за неказнивост што може да го имале наводните сторители“.

„Јас тврдам дека имаше неказнивост во случаите пред мојот мандат, каде што беа извршени злосторства од висок профил, но никој никогаш не беше кривично гонет“, напиша тој.

„Никогаш не може да има оправдување за убиството на Дафне Каруана Галиција“, додаде тој.