Струјата поскапува за 7.4%, евтината тарифа останува

Цената на струјата за домаќинствата ќе се зголеми за 7.4%, односно ќе чини 5.9 денари за еден киловат скапа струја, соопшти денеска на прес-конференција претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски. „Заради намалените приходи, пред се од извозните компоненти, цената на електричната енергија за сите потрошувачи на регулираниот пазар ќе се зголеми за 7.4% … Continue reading Струјата поскапува за 7.4%, евтината тарифа останува