Sónar најави повеќе од 60 нови артисти

Дваесет и четвртото издание на Sónar ќе се одржи на 15, 16 и 17 јуни 2017 година во Барселона. До сега беа објавени имињата на артистите:  Anderson Paak & The Free Nationals, Seth Troxler & Tiga, Nina Kravitz, Nicolas Jaar, Moderat, Little Dragon, Joe Hopkins, HVOB, Carl Craig, De La Soul и The Black Madona.

Во новата најава, дел од уметниците коишто ќе се приклучат на програмата на Sónar 2017 се: Thundercat, во SonarDôme; Sohn или како што го нарекуваат UK господарот на елетронскиот поп, понатаму Andy Stott со изведба во живо, D∆WN (r&b with futuristic pop), Jlin (footwork innovator) и новата фигура на New York hip hop и trap движењето – Princess Nokia. Изненадување е и најавата на музичката диско легенда Cerrone, кој го паметиме по неговите изведби во Studio 54 и диско класиците Supernature” и „Love In C Minor”.

Sónar by Night на својата програмата исто така додаде неколку водечки артисти. Dubfire, Nick Hook, Jacques Greene, Clara 3000, и дуото Avalon Emerson & Courtesy.

Во дневната програма – Sónar by Day, аргентинката Juana Molina и Elysia Crampton чија музика е создадена од микс на стари латински звуци преку иновативна дигитална продукција. Свој изведби ќе имаат и електронското hip hop три Keys N Krates, како и резидентот на легендарниот Лондонски клуб Fabric, Craig Richards.

Red Bull Music Academy и Sónar ја комплетираат SonarDôme програмата

 The SonarDôme програмата, оваа година курирана од Red Bull Music Academy и Sónar е комплетирана со додавањето на 19 нови артисти. Покрај Thundercat, ќе настапи и експерименталното американско дуо Matmos, техно мастерот Robert Hood промовирајќи ја својата турнеа – Floorplan Live tour; DJ Veronica Vasicka, ни малку секојдневниот  MC Earl Sweatshirt; и секако C. Tangana во моментов најпопуларното рап име. RBMA на својата листа ги додава 13 нови продуценти, музичари и DJ како: Suicideyear (US), Denis Sulta (UK), Star Eyes b2b Jubilee (US), RayRay (Taiwan), Daniel Brandt & Eternal Something (DE), Miiin (Korea), Etyen (Lebanon), Crystal / Sparrows (Japan), Ghostly Enemies (ES), Huma (ES), Lanoche (ES), Lamusa (IT) y Sofie Winterson (DE).

Картите за Sónar 2017 се достапни тука.