Протестот „1од5 милиони“ одржан по десетти пат во Белград

Студенти, граѓани и уметници синоќа по десетти пат маршираа низ центарот на Белград незадоволни од актуелната власт и состојбите во државата.

Покрај барањето за оставка на претседателот Александара Вучиќ, граѓаните и против насилството врз граѓаните кои се критички кон власта и поради медиумската состојба во државата. Демонстрантите и синоќа одржаа протестен перформанс пред зградата на Радио Телевизија Србија, чиј влез го излепија со постери на кои пишуваше „Излезете на улица“ и „Не е нормално“.

ФОТО: Би-Би-Си

Покрај во Белград, помали протести се одржале во 20 други градови низ Србија.

Саботните протести се одржуваат веќе втор месец.