Откако ја потцени пандемијата и се зарази со Ковид-19, Болсонаро сега нуди 356 милиони долари за вакцина

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро донесе декрет со кој ќе издвои 356 милиони американски долари во набавка и производство на потенцијална вакцина против Ковид-19 што ја развиваат истражувачите од „АстраЗенека“ и од универзитетот Оксфорд.

Министерот за здравство на Бразил, Едуардо Пазуело, рече дека вакцината можеби ќе биде достапна за Бразилците до декември или јануари. Тој ја нарече вакцината „најперспективна во светот“ за борба против вирусот.

„Јануари е најдобриот облог. Вакцината е решението да се стави крај на пандемијата “, рече Пазуело.

Вакцината што ја подготвува „АстраЗенека“ се смета за предводник во глобалната трка за ефективна вакцина. Вчера, британската компанија потпиша договор за производство на вакцината во Кина.

Пазуело рече дека Бразил првично ќе прими 100 милиони дози, што ќе овозможи вакцинирање на половина од населението на земјата, а потоа ќе ја произведе вакцината локално.

Болсонаро, кој во неколку наврати ја минимизираше сериозноста на пандемијата, повторно рече дека колатералната штета на широко распространетата невработеност, предизвикана од полициските часови што ги спроведуваа државните гувернери и градоначалниците, била полоша од самиот вирус.

Сепак, Бразил приближува 100.000 смртни случаи од Ковид-19. Министерството за здравство вчера објави дека регистрирале 53.139 новозаразени и 1.237 смртни случаи во изминатите 24 часа.

Бразил регистрира скоро 3 милиони потврдени случаи од почетокот на пандемијата, додека официјалниот број на жртви се искачи на над 98.000, според податоците на министерството.