Објавена е програмата за годинешниот фестивал „Гластонбери“

Еден од најпознатите и најголемите светски летни музички фестивали, „Гластонбери“ во Англија, ја објави комплетната годинешна програма. На фестивалот, кој има над 100 сцени и кој се одржува по 33-ти пат, и годинава ќе настапат артисти од најразлични музички жанрови.

Годинава на фармата Ворти ќе настапат, меѓу другите и: The Chemical Brothers, Deadmau5, Caribou, Foo Fighters, Flying Lotus, Kanye West, Jamie xx, Patti Smith, Pharrell Williams, FKA Twigs, Todd Terje и Run The Jewels.

Претходно, голема група посетители на Гластонбери изразија незадоволство од одлуката на фестовалот да настапи Kanye West, а онлајн-петицијата против неговиот настап ја потпишаа околу 133.000 луѓе.

Еве ја програмата за годинешниот „Гластонбери“:

Објавена е програмата за годинешниот фестивал „Гластонбери“