„Медена земја“ месецов повторно во Кинотека

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ повторно се враќа на програмата во Кинотека на Северна Македонија. Филмот ќе се прикажува секој ден од 13 до 18 јануари во термините од 18:00 и 20:00 часот.

„Медена земја“ деновиве доби уште две значајни признанија. Снимателите Фејми Даут и Самир Љума ја добија наградата „Cinema Eye Honors“ за исклучително достигнување во кинематографијата, а филмот ја доби и наградата за најдобар документарен филм која ја доделува Меѓународното здружение на филмски критичари (NSFC).

Филмот се најде на листите на најобрите овогодинешни филмови на многу значајни списанија како „Њујорк Тајмс“, „Ролинг Стоун“, „Варајети”, „Венити Феир“ и други.

„Медена земја“ е и во потесниот избор за престижниот „Оскар“ во две категории.

Влезот на проекциите чини 100 денари.