„Каде одиш, Аида?“ ја освои Европската награда за најдобар филм во 2021

Филмот „Каде одиш, Аида?“ (Quo Vadis, Aida?) на режисерката Јасмила Жбаниќ, кој зборува за масакрот во Сребреница, е прогласен за најдобар филм на Европските филмски награди. Главната актерка во филмот, Јасна Ѓуричиќ, пак, ја понесе наградата за најдобра актерка.

„Таткото“, дезориентирачката и потресна драма за деменција на Флоријан Зелер во која глуми Ентони Хопкинс, ги освои наградите за најдобар актер и најдобро сценарио на овогодинешните европски филмски награди.

Жбаниќ ја посвети наградата за филмот на жените во земјата и нивните напори за градење мир по војната во Босна.

„Жените секогаш треба да го поправаат нередот што го прават мажите. Тие нè научија како уништувањето да го претвориме во љубов“, рече таа.

Во иднина ќе бидат потребни повеќе филмови и приказни од женски перспективи, посочи Жбаниќ.

„Потребни ни се посложени приказни за да ја направиме нашата публика подготвена за многу сложени времиња пред нас“, истакна таа.

Втора година по ред, церемонијата за наградите се одржуваше виртуелно, а се пренесуваше во живо од Берлин – каде во студиото за ова 34-то издание беа присутни само водителката, германската актерка Анабел Манденг и неколку презентери, наградени и номинирани.

Британскиот режисер Стив Меквин ја доби наградата за европско иновативно раскажување приказни, втор пат како Европската филмска академија ја доделува наградата, за неговата филмска антологија за африканско-карипското искуство во Обединетото Кралство, „Мала секира“ (Small Axe).

90-годишната унгарска режисерка Марта Мезарош, чија шестдецениска кариера опфаќа пионерски документарни филмови фокусирани на родот и смели карактеристики во стилот на „Новиот бран“, доби награда за животно дело за нејзиниот „оригинален феминистички прогресивизам“.

Листата со сите добитници е достапна на следниот ЛИНК.