Избор од минатонеделни емисии на Радио МОФ 02-08 ноември

Музичкиот понеделник започна во 18ч со Герила радио на Гиле и тој не запозна со оксфордскиот бенд Supergrass и слушавме нивна музика.

Guerilla Radio – Episode 05 by Radio Mof Music on Mixcloud

Христијан од Roaring Sounds ни подготви одлична едночасновна џез музика со звуците на The Cooltrane Quartet, Jamie Lancaster, Jazzystics, Gegory Porter & Billie Holiday
.

Roaring Sounds E04 by Radio Mof Music on Mixcloud

Во Acoustic stream Вики ни претстави топлите акустични ноти на Imany.

Acoustic Stream E05 by Radio Mof Music on Mixcloud

Како и секој вторник и овојпат терминот во 19 часот беше резервиран за нашата емисија посветена на научната фантастика, фантазијата и хоророт – Поларис и во оваа епизода Марјан зборува за тоа што би се случило ако Клајв Баркер, Џ.К.Ролинг, Квентин Тарантино и Клинт Иствуд се договорат да направат заедничко дело? Резултатот би бил Dorohedoro. Преслушајте ја оваа епизода на Поларис и дознајте за бизарниот свет на оваа несекојдневна манга.

Polaris – S02E04 by Radio Mof on Mixcloud

Во последното издание на емисијата STR8OUT со вас ги споделуваме резултатите од најопсежното истражување на перцепциите и ставовите на општата популација и на ЛГБТИ лицата кои живеат во земјите на Западен Балкан.

STR8OUT S04E03 by Radio Mof on Mixcloud

Екипата од Ајде Македонија ни подготви епизода од What a Waste посветена на отпадот од пластика и видовите на пластика.

What a waste – S01E05 by Radio Mof on Mixcloud

Во четвртокот ја слушавме првата епзиода на Throwback Music на музички времеплов низ македонската забавна музика со Бобан Кулески.

Throwback music – Episode 01 by Radio Mof Music on Mixcloud

IT.mk секогаш се спремни со еден куп новитети од светот на интернетот, но оваа епизода на ITN подкаст е некако „тажна“ бидејќи во неа разговараме за македонскиот менталитет.

ITN Podcast S02E04 by Radio Mof on Mixcloud

Матеј и Тамара од Незадолжителан лектира во студио се со нивните креативни гостинки Моника и Михаела од Doppio M, кои изработуваат уникатни предмети од глина, но глината не е единственот материјал од кој овие две девојки прават рачно изработени прозиводи, со многу љубов и внимание.

Nezadolzitelna Lektira S03E04 by Radio Mof on Mixcloud

Во ова издание на Временски патници имавме полно студио. Се оваа епзиода Никса и Дапе се дружат со Pluto’s doubts и студентите позади Етно филм фестивалот(Македонско студентско етнолошко – антрополошко друштво – МСЕАД) кој ќе се одржува во Кинотека на Македонија, викендот на 07-08 ноември .

Vremenski Patnici – Pluto’s Doubts + ETNOFF by Radio Mof Music on Mixcloud

Во своето 63то издание Регенерација ви го претставува правецот наречен степерс или степа или рутс степа или диџитал или диџитал даб. Иако го има на реге-сцената 40-тина години, овој правец последниве години зазема сè поголем налет! Од Британија и Франција до Германија и Русија, врзани со јамајканскиот шмек, уживајте во дигиталниот звук на регето.

Reggaeneracija S03E63 by Radio Mof Music on Mixcloud