#ИнстаИлустрации – BTK

Филип од Скопје е графички дизајнер и фотограф кој твори под псевдонимот „BTK”, или кратенка од „blackthinking”. Овој поим, како што појаснува тој, доаѓа од графити културата каде артистите користат свое алтер его преку кое се изразуваат.

Инспирацијата, вели тој, доаѓа од секаде, но најмногу од музиката и филмовите. На својот Инстаграм профил тој неодамна го претстави серијалот ‘Crime Worship’.

„Приказната со оваа серија на илустрации ми започна пред 2 години кога прв пат ја открив апликацијата Procreate  за iPad. Уште од дете сум си замислувал екран и пенкало со кое ке може дигиталните алатки кои ги користам да ги пренесам најблиску што може до аналогниот процес, па моето прво искуство со овој таблет беше ‘еурека’ момент. Инспирацијата за тематиката на серијалот насловен ‘Crime Worship’, како што и кажува самиот наслов, доаѓа од денешната фасцинација на популарната култура со криминал и нарко трговија, а бојата е директно инспирирана од мојот нов интерес за златни светкави работи. Сите илустрации од оваа серија се направени според познати религиски иконографии од најзастапените религии во светот со заменети елементи и улоги од криминалниот свет. Оригиналната идеја ми беше да направам изложба на која ке може да се купат лимитирани принтови од висок квалитет, но за жал само што ја завршив серијата ни се случи 2020 на сите, па делата завршија на Инстаграм“, објаснува Филип за Радио МОФ.

За овој артист, графитите се прва љубов во уметноста, но во последно време пробува и разни дигитални сликарски техники, па како што најави, следната серија на дела веројатно би била во тој медиум.

BTK е уште еден илустратор кој се приклучува на нашата иницијатива #ИнстаИлустрации. Во продолжение, погледнете дел од неговите илустрации:

 

View this post on Instagram

 

Crime worship series – 11 #illustration #digitalillustration #digitalart #procreate

A post shared by (@btk.illustrations) on

 

View this post on Instagram

 

Crime series – 09 #illustration #digitalillustration #digitalart #procreate

A post shared by (@btk.illustrations) on

 

View this post on Instagram

 

Crime worship series – 05 #illustration #digitalillustration #digitalart #procreate

A post shared by (@btk.illustrations) on

 

View this post on Instagram

 

Crime worship series – 03 #illustration #digitalillustration #digitalart #procreate

A post shared by (@btk.illustrations) on

 

View this post on Instagram

 

Crime worship series – 07 #illustration #digitalillustration #digitalart #procreate

A post shared by (@btk.illustrations) on