Илјадници демонстранти низ улиците на Белорусија против Лукашенко

Неколку десетици илјади луѓе протестираа на улиците на Минск вчера одбележувајќи го почетокот на петтата недела антивладини демонстрации на кои се бара оставка од белорускиот претседател Александар Лукашенко поради наводна манипулација со изборните резултати. Слоганот на овој марш беше „Еден за сите, сите за еден“, преку кој организаторите сакаа да покажат дека граѓаните се обединети … Continue reading Илјадници демонстранти низ улиците на Белорусија против Лукашенко