Шаде подготвува нова музика по пауза од осум години

Шаде сними нова оригинална музика за новата филмска адаптација на „A Wrinkle in Time“.

Режисерката Ава Даверни ја соопшти информацијата на својот Твитер профил пишувајќи: „Не верував дека ќе се согласи, сепак ја прашав. Таа беше пријатна и дарежлива. Божица. Заедно почнавме патување кое никогаш нема да го заборавам“.

Песната насловена „Flower of the Universe“ ќе биде првата музика што ја создала по нејзиниот последен. шести, албум во 2010 година „Soldier of Love“.

Меѓу другите изведувачи кои ќе се погрижат за музиката во се и Сиа, Деми Ловато, Бијонсе, а иранскиот композитор Рамин Џавади, познат по неговата музика за серијата „Игра на тронови“, ќе ја обезбеди оригиналната композиција.

Филмската премиера на A Wrinkle in Time“ е закажана за 9 март.