[Фото] Белграѓани по вторпат трчаа во долна облека

Втора година по ред се одржа трка во Белград на која учесниците трчаа во долна облека во зима, пренесува „Танјуг“. Трката започна од Белградскиот тркачки клуб, кој е организатор на настанот, по што се трчаше покрај кејот на Дунав во должина од 1,6 километри.

За една од учесничките на овој настан, трката претставува „добра терапија и динамична медитација“.

„Освен тоа, убаво е дружењето и феноменално е чувството за време на трката и самата подготовка“, изјави таа за српските медиуми.

Во оваа трка, победници беа сите кои трчаа во долна облека на температура од 4-5 степени, рече еден од учесниците.

„Очекувавме снег, но и вака беше добро“, изјави еден од учесниците.

Минатата година, група од десет ентузијасти за првпат го организираат овој уникатен настан во српската престолнина.

Фото: mondo.rs