„АМАН“ пред Владата, насилници се обидоа да го спречат протестот

Вести, Во Фокус, Граѓани, 03 ноември 2012.  |  2 коментари

Граѓанската иницијатива „АМАН“ денеска (03.11) за првпат протестираше пред Владата, барајќи забрзување на постапката за одоборување на иницијативата за собирање 10.000 потписи. Претходно, непознати лица, кои одржувале контрапротест пред ЕВН,  дошле пред Регулаторната комисија за енергетика, им се заканиле и се обиделе да ги избркаат активистите на „АМАН“ .

Фото: plusinfo.mk

Според Џелал Хоџиќ од „АМАН“, групата се обидела да им ги одземе транспарентите, а еден од нејзините членови кој се претставил како член на Унијата на млади сили на ВМРО – ДПМНЕ  им рекол „да се губат за 15 минути“. Претставниците на „АМАН“   ја повикале полицијата, затоа што според нивните зборови, групата била подготвена за предизвикување инциденти. По ова, полицијата почна засилено да го обезбедува протестот. Членовите на „АМАН“ продолжија пред Владата, каде се задржаа неколку часови.

Дванаесеттиот протест на „АМАН“ против поскапувањата на струјата, парното и нафтените деривати се случува во атмосфера на закани и притисоци врз членовите на граѓанската иницијатива, кои се жалат дека непознати лица во изминатите денови малтретирале нивни членови. Иницијативата за собирање 10.000 потписи за измени во енергетската легислатива, која ја поднесе „АМАН“, заглави во Владата, која треба да ја одобри. Од „АМАН“ најавуваат дека ќе продолжат со протестите, се до конечното исполнување на нивните барања.

Слушнете ја изјавата на Џелал Хоџиќ од „АМАН“ за денешниот инцидент:

 

 

 

Одговори

  1. Despite Threats, Macedonian Activists Fight for Fair Energy Law · Global Voices says:

    4 ноември 2012at 16:00(#)

    [...] attempt are still at large, a new incident occurred during the 12th protest on Nov. 3. Radio MOF reported [mk] that a group of counter-protesters threatened and tried to chase the AMAN protesters away, but [...]

  2. Македонија: Наспроти заканите, активистите продолжуваат да се борат за праведен Закон за енергетика · Global Voices на македонски says:

    9 ноември 2012at 21:03(#)

    [...] протест на 3 ноември се случил нов инцидент. Радио МОФ извести дека група контрапротестанти се заканувала и сакала [...]

Оставете Коментар


Слушај со Windows Media Player Слушај со Winamp Слушај со BSplayer Слушај со Foobar
Кликнете на портокаловото копче за слушање. Алтернативно - слушајте Радио МОФ со некој од плеерите погоре.

Биди дел од Радио МОФ, закачи се:

Слушајте на Радио МОФ!

01:00 – 07:00 Ноќна програма

07:00 – 08:00 Ambient

08:00 – 10:00 Lounge Chill

10:00 – 12:00 Утринска програма на Радио МОФ

12:15 – 13:00 STR8OUT (Програмска емисија)

13:00 – 14:00 The kids are alright – Радио хитови

14:00 – 16:00 Суперсоник Стрим (дневна емисија)

17:15 – 17:30 Радио Слободна Европа (попладневни вести)

17:30 – 20:00 Urban Beats

20:00 – 21:00 Јас сум Цако (програмска емисија)

21:30 – 23:00 Регенерација (музичка емисија)

 Биди ни пријател

Следи не на Twitter

Фотографии

Радио Слободна Европа